Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Ο Ολυμπιακός νίκησε (77-70 τη Νίζνι) και περιμένει τον αντίπαλό του…

Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του κόντρα στην Νίζνι και επικράτησε στον τελευταίο αγώνα του Top-16 με 77-70.

olympiakos

Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν προβλήματα κόντρα στην άμυνα ζώνης των Ρώσων και παρότι στο τελευταίο δεκάλεπτο πάτησαν γκάζι και πήραν κεφάλι στο σκορ, αυτό είναι κάτι που θα προβληματίσει σίγουρα τον Γιάννη Σφαιρόπουλο καθώς πλέον η ομάδα του Πειραιά ετοιμάζεται για τους αγώνες των πλέι οφ κόντρα στην Μπαρτσελόνα ή τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, αλλά και αυτός που έδωσε τις λύσεις κόντρα στην ζώνη ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 17 πόντους, ενώ ο Κούκσικς ήταν ο κορυφαίος της Νίζνι με 17.

Παρά τον αδιάφορο χαρακτήρα του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες χάρισαν όμορφο θέαμα στο πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να κλείνει στο 25-18, με τον Ολυμπιακό να στηρίζεται κυρίως στον Λοτζέσκι ο οποίος ξεκίνησε «ζεστός». Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν διεκδικεί τις ίδιες δάφνες ποιότητας, με τον Ολυμπιακό να «κολλάει» στους 32 πόντους για περίπου πέντε λεπτά, με το σκορ όταν οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν προς τα αποδυτήρια να είναι 40-30. Για τον Ολυμπιακό τα ευχάριστα ήρθαν από την πλευρά του Μπρεντ Πέτγουεϊ, ο οποίος επέστρεψε και πάλι στα παρκέ, μετά τον τραυματισμό του στην αναμέτρηση κόντρα στην Μάλαγα, στην αρχή του TOP-16.

Με την αρχή της επανάληψης η Νίζνι εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη του Ολυμπιακού και μείωσε στους 3 (44-41 24′) και διατήρησε την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, περνώντας μάλιστα και μπροστά 54-55 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Τελικά η περίοδος έκλεισε με το σκορ 56-56.

Τη λύση έδωσε ο Γιώργος Πρίντεζης που με δικό του τρίποντο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους με τον Ματ Λοτζέσκι να «τελειώνει» τη δουλειά και την ομάδα του Πειραιά να παίρνει την νίκη με 77-70 και να κοιτάει πλέον τα παιχνίδια των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Δεκάλεπτα: 25-18, 40-30, 56-56, 77-70.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 3 (1), Ντάνστον 10, Παπαπέτρου 4, Σλούκας 2, Πρίντεζης 12 (2), Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 7 (1), Καββαδάς 5, Λαφαγιέτ 10 (2), Ντάρντεν 6, Λοτζέσκι 17 (2).

Νίζνι (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν 4, Βικτόροφ 1, Μεκέλ 5, Παρακχούτσκι 14, Ίβλεφ 2, Αντόνοφ 4, Κβοστόφ 2, Σαβέλιεβ, Κούκσικς 17 (3), Κριβοσέεβ 5, Τόμππινς 16 (2).

πηγή: basketblog.gr