Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ο Ολυμπιακός νίκησε και τον Ατρόμητο με 2-1

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με μία ακόμη νίκη τις υποχρεώσεις του στο ελληνικό πρωτάθλημα αφού επικράτησε 2-0 του Ατρομήτου στο Περιστέρι.

osfp-mpotia

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε καλό ρυθμό και η καλύτερη φάση του αγώνα άνηκε στον Ατρόμητο, ο οποίος έφτασε κοντά στο γκολ στο 40ο λεπτό. Ο Λε Ταλέκ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Γοδόι όμως δεν κατάφερε να νικήσει με προβολή από κοντά τον Ρομπέρτο, ο οποίος έσωσε.Ο Ολυμπιακός απείλησε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με την κεφαλιά του Ιντέγε να φεύγει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Γκορμπούνοφ.

Στο 58’ ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από το γκολ με τον Σεμπά να σουτάρει δυνατά αλλά την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι. Ωστόσο ένα λεπτό μετά, οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ. Ο Μποτία νίκησε την άμυνα των γηπεδούχων στον αέρα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του ενώ ο ίδιος παίκτης στο 63΄ πάλι με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση φάουλ, διαμόρφωσε το 0-2 για τους ερυθρόλευκους.

Στο 68΄οι γηπεδούχοι προχώρησαν σε αναγκαστική αλλαγή με τον Στόιτσεφ να παίρνει τη θέση του τραυματία Ούμπιντες και τελικά ήταν αυτός που έβαλε ξανά τον Ατρόμητο στο παιχνίδι πετυχαίνοντας ωραίο γκολ στο 75’ .Τρία λεπτά μάλιστα οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Λε Ταλέκ να μην προλαβαίνει να βάλει την προβολή από το παράλληλο γύρισμα του Μαρσελίνιο.

Συνθέσεις
Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Μπιτόλο, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κιβρακίδης, Πίτου, Ουσέρο, Γοδόι, Μπρίτο, Ουμπίντες, Λε Ταλέκ
Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ομάρ, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Φορτούνης, Σεμπά, Παρντο, Ιντεγε