Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από την Πάτρα: 67-56

Ο Απόλλων Πατρών προσπάθησε να θέσει προβλήματα στον Ολυμπιακό, αλλά αυτά διήρκεσαν μόλις για ένα 15λεπτο, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να είναι για περίπου δέκα λεπτά, μεταξύ δευτέρου και τρίτου δεκαλέπτου, «υπερηχητικοί» και να καταφέρνουν χάρη στην εξαιρετική τους απόδοση σε εκείνο το διάστημα, με κύριο «όπλο» την άμυνά τους, να «καθαρίσουν» το ματς.

137913xlargeΚάπως έτσι, κατάφεραν εκτός της επιβλητικής νίκης, να περιορίσουν τους παίκτες του Νίκου Βετούλα στους 56 πόντους, και μάλιστα, εντός έδρας, δείχνοντας την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκονται. Ακόμη κι όταν οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, οι «ερυθρόλευκοι» δεν ανησύχησαν, μη δυσκολευόμενοι τελικά να φτάσουν στο τελικό 56-67.

Σε έναν αγώνα, όπου για άλλη μία φορά το σύνολο των παικτών προσέφερε σημαντικά στο παιχνίδι των νικητών, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 13 πόντους, με τον Γιώργο Πρίντεζη να έχει δώδεκα. Συνεχίζει να παραδίδει… σεμινάριο οργάνωσης παιχνιδιού ο Βασίλης Σπανούλης που πέραν των 10 του πόντων, έδωσε και 7 ασίστ. την αντίπερα όχθη, σε πολύ καλό απόγευμα βρέθηκε ο Ελ Αμίν, αλλά οι 21 του πόντοι σημειώθηκαν κυρίως στο σημείο που όλα είχαν κριθεί. Ο Γάιος Σκορδίλης πρόσθεσε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το φιλμ
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Απόλλων προσπάθησε, κυρίως από τη ρακέτα με μπροστάρη τον Σκορδίλη να δημιουργήσει προβλήματα στον Ολυμπιακό, κάτι που εν μέρει κατάφερε, έχοντας ήδη 4 επιθετικά ριμπάουντ στα πρώτα πέντε λεπτά. Με αυτόν τον τρόπο, είχε κατορθώσει να προηγηθεί με 10-6, σκορ που διαμόρφωσαν δύο ελεύθερες βολές του Σκορδίλη. Από την άλλη πλευρά, όμως, ο Σπανούλης εκτελούσε και… σέρβιρε, με τον Ντάνστον να είναι αυτός που εκμεταλλευόταν τις ασίστ του και τους «ερυθρολεύκους» γρήγορα να ξαναπαίρνουν το προβάδισμα, με 10-11 στο 4’. Στη συνέχεια, τα καλάθια ήρθαν με το… σταγονόμετρο, μιας και τα εύστοχα σουτ εντός παιδιάς ήταν μόλις δύο και με εύστοχη βολή του Ντάρντεν η πρώτη ισορροπημένη περίοδος έφερε σε θέση «οδηγού» τον Ολυμπιακό (13-14).

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου μπήκαν πιο δυναμικά με διάθεση να δημιουργήσουν μία αξιοσημείωτη διαφορά, κάτι που κατάφεραν τελικά. Με σερί 5-12 στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου, όπου πρωταγωνίστησαν Πρίντεζης, Λοτζέσκι και Χάντερ, η διαφορά έφτασε στο +8 (18-26), με τον Σκορδίλη να συνεχίζει να κερδίζει «μάχες» στη ρακέτα και να μην αφήνει το σκορ να ξεφύγει περισσότερο. Ένα τρίποντο, ωστόσο, του Πρίντεζη, έμελλε να φέρει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για πρώτη φορά στο ματς, ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου (24-34). Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες «σίγησαν» ξανά, με τον Ολυμπιακό ειδικά να έχει βρει απαντήσεις στα προβλήματα που του είχε αρχικά θέσει ο Απόλλων, και να πηγαίνει προηγούμενος στα αποδυτήρια, με το προαναφερθέν σκορ.

Η διαφορά αυτή του έδωσε την απαραίτητη ώθηση, για να ξεκινήσει στην επανάληψη, με διάθεση να την «εκτοξεύσει», κάτι που κατάφερε. Με τους Σπανούλη, Μάντζαρη, Σλούκα και Ντάρντεν να δίνουν το «σύνθημα», οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ένα… σόου που τους απέφερε επιμέρους σκορ 3-15 μέχρι το 26’ και την απόκλιση να υπερβαίνει τους 20 πόντους (27-49). Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα, όμως, δεν τα παράτησαν και έδειξαν ύστερα από αυτό το «σοκ» να έχουν «σφυγμό». Με τους Ελ Αμίν και Αργυρόπουλο να «σπρώχνουν» τους συμπαίκτες τους, η διαφορά μειώθηκε στους δέκα πόντους (39-49), με εξαιρετικό σερί 12-0 από πλευράς Αχαιών, πριν ο Χάντερ το «σπάσει», με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να κλείσει με 39-51. Αξίζει να σημιεωθεί πως, στο διάστημα του «ξεσπάσματος» του Απόλλωνα, ο Σπανούλης ήταν στον πάγκο.

Το ζήτημα, λοιπόν, ήταν αν μπορούσε στην τέταρτη περίοδο ο Απόλλων να εκμετελλευτεί εκείνη του την αντίδραση, προκειμένου να φανεί ανταγωνιστικός στο φινάλε, ή αν ο Ολυμπιακός θα διαχειριζόταν την κατάσταση που είχε δημιουργηθεί, έστω και αν είχε σε κάθε περίπτωση τον έλεγχο. Η απάντηση σε αυτήν την ερώτηση, μάλλον είναι υπέρ των «ερυθρολεύκων», οι οποίοι με την ηρεμία που τους έδωσε η παρουσία του αρχηγού στα πρώτα λεπτά, μπόρεσαν να διατηρήσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, άρα και την κυριαρχία τους στο παρκέ. Ο Απόλλων συνέχισε να παλεύει, προεξαρχόντων των Ελ Αμίν και Φιτζπάτρικ, αλλά με λύσεις από πολλούς παίκτες, επίδειξη ομαδικής προσπάθειας και απαγόρευση στον αντίπαλο να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο (μετρημένες οι φορές που οι παίκτες του Βετούλα το έκαναν), το σύνολο του Σφαιρόπουλου κράτησε εύκολα το αποτέλεσμα υπέρ του, με την άμυνα να αποτελεί άλλη μία φορά το σημείο αναφοράς του.

Δεκάλεπτα: 13-14, 24-34, 39-51, 56-67

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Σκορδίλης 12 (5/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Αργυρόπουλος 2, Γκάλογουεϊ 1 (6 ριμπάουντ), Πεν 5 (1/7 τρίποντα), Φιτζπάτρικ 8 (2), Αντωνάκης, Μπατής, Ελ Αμίν 21 (4/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8 κερδισμένα φάουλ), Μολφέτας 1, Νιφόρας, Γεωργαλής 6 (2).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4 (8 ριμπάουντ), Χάντερ 4, Ντάνστον 9, Σπανούλης 10 (2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Ντάρντεν 5, Σλούκας 4 (1), Λοτζέσκι 13 (3/6 τρίποντα), Πρίντεζης 12 (2), Μάντζαρης 6 (1), Κατσίβελης.

Πηγή: basketblog.gr