Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ο Ολυμπιακός πήρε τη ντερμπάρα στο ΣΕΦ, με μαγικό Ράιτ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Euroleague. Νίκησε 71-65 τον Παναθηναϊκό, τον έπιασε στο 18-11 και πλέον τον ξεπέρασε μια και έχει την ισοβαθμία. Ο Ολυμπιακός έχει 2-0 απέναντι στην ομάδα του Αταμάν φέτος στη Euroleague μια και είχε κερδίσει στην παράταση και στο ΟΑΚΑ.

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο εικόνες. Του πρώτου και του δεύτερου 10λεπτου, τελείως διαφορετικές μεταξύ τους. Στο πρώτο 10λεπτο, ο Παναθηναϊκός δεν έκανε κάτι τρομερό αλλά προσπαθούσε να παίξει νορμάλ. Δεν ήταν όσο εύστοχος έπρεπε, αν ήταν θα ήταν μπροστά με μεγάλη διαφορά. Το 7-17 διαμορφώθηκε επειδή οι «πράσινοι» δεν έβαλαν όσα σουτ θα μπορούσαν, αλλά και επειδή ο Ολυμπιακός επιθετικά ήταν παράδειγμα προς αποφυγή. Απίστευτα κακές επιθέσεις, ούτε πάσα μεταξύ τους δεν μπορούσαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα.

Ο ερχομός στο ματς του Ράιτ άλλαξε τα δεδομένα. Ο Αμερικάνος που εξελίσσεται σε μεταγραφή επιπέδου, διαμόρφωσε την εικόνα του αγώνα. Συμπαρέσυρε και τους συμπαίκτες του και είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα 2,5 λεπτά, ο Ολυμπιακός είχε σκοράρει τους ίδιους πόντους με το πρώτο 10λεπτο.

Η διαφορά μειώθηκε, ο Ολυμπιακός δεν κατόρθωσε να περάσει μπροστά ούτε σε μια στιγμή στο πρώτο μισό του ημιχρόνου αλλά είχε ισοφαρίσει σε 33-33. Χαρακτηριστικό πως σχεδόν αμέσως πήγε στον πόντο, όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 20-26 και 25-30. Είχε άμεση αντίδραση.