Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Ο Παναθηναϊκός Κυπελλούχος στο μπάσκετ: 68-53 τον Απόλλωνα Πάτρας

Κυπελλούχος Ελλάδας για 16η φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός, που κέρδισε στον 40ό τελικό τον Απόλλωνα Πάτρας με 68-53.

1230513Οι «πράσινοι» πήραν από νωρίς το προβάδισμα, έβαλαν τις βάσεις της νίκης τους μέσα από την άμυνα και έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση (μόνο ο Λούντζης δεν σκόραρε) πήραν με άνεση το ροζ φύλλο αγώνα και μαζί τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ιβάνοβιτς χρησιμοποίησε για πάρα πολύ ώρα ελληνική πεντάδα, έχοντας όμως δώσει χρόνο και στους Χαραλαμπόπουλο, Μποχωρίδη αρκετά νωρίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Πλην της κατάκτησης του κυπέλλου, η εικόνα των νέων, Λούντζη, Χαραλαμπόπουλου, Μποχωρίδη, Διαμαντάκου με παρτενέρ τον Γιάνκοβιτς ήταν η πιο σπουδαία παρακαταθήκη για το μέλλον… Και τα πήγαν σπουδαία οι μικροί, όπως βέβαια και ο αντίστοιχος του Απόλλωνα, ο Νιφόρας, που σημείωσε 5 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 20-39, 31-57, 53-68.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Σκορδίλης 5, Αργυρόπουλος 9 (1), Γκάλογουεϊ, Πεν 5, Φιτζπάτρικ 19, Μπατής 2, Ελ Αμίν 4, Πελεκούδας 2, Μολφέτας, Νιφόρας 7, Γεωργαλλής, Ότζο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 3 (1), Μποχωρίδης 3, Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 6 (2), Παππάς 9 (1), Μαυροκεφαλίδης 13, Διαμαντίδης 9, Γκιστ 6 (2), Μπατίστα 9, Διαμαντάκος 3, Λούντζης.