Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ο Παναθηναϊκός λύγισε τον μαχητικό Προμηθέα

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα και από την Πάτρα κερδίζοντας με 86-69 τον Προμηθέα και παρέμεινε αήττητος στην Α1.

Οι πράσινοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Νίκο Παππά να είναι ο κορυφαίος παίκτης κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Πατρινών, που ήταν μέσα στο ματς για 25 λεπτά.

Ο Προμηθέας ήταν ψυχωμένος, αποφασιστικός και με πολλή ενέργεια ξεκινώντας με τον Μπράουν να σκοράρει, να καρφώνει και να προκαλεί «πονοκέφαλο» στον Πιτίνο.

Οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 13-6 στο 4’ με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βρει ρυθμό, να κάνει συνεχώς λάθη και να προσπαθεί ανορθόδοξα με τον Τόμας να επιτεθεί.

Η είσοδος του Παππά και του Λεκαβίτσιους βοήθησε σημαντικά τους πράσινους να αλλάξουν εικόνα και να βελτιωθούν αισθητά.

Ετσι πέρασαν μπροστά με 21-24 στο 12’ και προηγήθηκαν με 26-31 στο 18’ με τον Τόμας. Και πάλι όμως ο Προμηθέας είχε τον τρόπο να αντιδράσει και να μείνει μέσα στο ματς, καθώς ο Λίποβι με ένα τρίποντο και ένα τρομερό κάρφωμα στην εκπνοή του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 34-35 με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Οι Πατρινοί είχαν 9/16 δίπ, 4/15 τριπ, 12 ριμπ, αλλά και μόλις 2 λάθη. Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός είχε 9/18 διπ, 4/10 τριπ, 22 ριμπ, αλλά και 9 λάθη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του, πίεσε περισσότερος την άμυνα και στην επίθεση είχε σωστές αποστάσεις, όπως επίσης και τον Καλάθη να οργανώνει υποδειγματικά.

Ετσι άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ με την είσοδο του Παππά, που βοήθησε σημαντικά στο σκοράρισμα και προηγήθηκε με 47-61 στο 29’.

Στο ίδιο διάστημα ο Προμηθέας τα περίμενε όλα από τον Μπράουν και δεν μπορούσε να βρει λύσεις στο επιθετικό κομμάτι. Ο Παππάς μάλιστα με 5/6 τρίποντα έκανε το σκορ 53-70 στο 32’ και ο Παναθηναϊκός άρχισε να «καθαρίζει» το παιχνίδι, μια και είχε τον απόλυτο έλεγχο στο παρκέ.

Μάλιστα η διαφορά έφτασε στους 22 πόντους (60-82 στο 37’) με τον Πιτίνο πάντως να κάνει συνεχώς αλλαγές και να δοκιμάζει πράγματα βάζοντας στο παρκέ και τον νεαρό Καλαϊτζάκη, ενώ το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους πράσινους να προηγούνται με 69-86.

Από το «τριφύλλι» οι Παππάς (18π., 0/3διπ, 5/7τριπ, 3ας), Καλάθης (12π., 2/2διπ,2/3τριπ, 8ας) και Τόμας (14π.) ήταν οι κορυφαίοι, ενώ για τους «πορτοκαλί» προσπάθησαν οι Μπράουν (23 (4/10διπ, 2/6τριπ, 9/10βολ) και Μέιερ (12π., 3/5τριπ).

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 34-35, 50-61, 69-86