Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ο Τόμπσον πήρε το «όπλο» του και «εκτέλεσε» την Κύμη

Έχοντας για πρωταγωνιστή τον «καυτό» στην επίθεση Χόλις Τόμπσον (18π) και τον Βασίλη Τολιόπουλο να παίρνει μπρος (11π), ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα την Κύμη με 85-56. Επέστρεψε ο Ρόμπερτς

Για την δεύτερη αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ο Ολυμπιακός σημείωσε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εύκολα της Κύμης (56-85), έχοντας εκτός τους Βασίλη Σπανούλη και Κώστα Παπανικολάου, με τον Μπράιαν Ρόμπερτς να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση (14 λεπτά, 4 ασίστ).

Οι Πειραιώτες έλεγξαν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, από την αρχή έως και το τέλος του αγώνα, εκτοξεύοντας την διαφορά στα ύψη στο δεύτερο ημίχρονο (43-74 στο 35′), ενώ στην αναμέτρηση τραυματίστηκε (στο πρώτο δεκάλεπτο) ο Βαγγέλης Μάντζαρης στο πόδι του.

Ο MVP:

Ο Χόλις Τόμπσον ήταν ο μεγάλος MVP της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός φόργουορντ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο (16 πόντοι με 7/8 σουτ εντός πεδιάς), αποδεικνύοντας την εκτελεστική του δεινότητα. Τέλειωνε τις φάσεις με εξαιρετικό τρόπο κοντά στο καλάθι και ήταν εύστοχος τόσο από μέση απόσταση, όσο και από την περιφέρεια, με τους συμπαίκτες του να τον εμπιστεύονται όλο και περισσότερο.  Ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους, έχοντας 5/6 δίποντα και 2/4 τρίποντα, συν 2/2 βολές σε 25:34 λεπτά συμμετοχής. Παράλληλα, μάζεψε 3 ριμπάουντ ενώ έδωσε και 1 ασίστ. Βοήθησαν οι Δημήτρης Αγραβάνης (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Νίκολα Μιλουτίνοβ (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ), χαμόγελα για την καλή εμφάνιση από τον Βασίλη Τολιόπουλο, ο οποίος πήρε πρωτοβουλίες, βάζοντας και μεγάλα σουτ από την περιφέρεια (11 πόντοι, 1/1 δίποντα, 3/4 τρίποντα).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Η εντυπωσιακή ευστοχία του Χόλις Τόμπσον στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αμερικανός φόργουορντ το ολοκλήρωσε με 16 πόντους, μετρώντας 5/5 δίποντα και 2/3 τρίποντα.  Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στα ριμπάουντ (51-28), ενώ έπαιξε και ομαδικό μπάσκετ, μοιράζοντας 24 ασίστ. Κακό ποσοστό στις βολές από την Κύμη (33%-6/18), κυριάρχησαν στο «ζωγραφιστό» οι φιλοξενούμενοι (24/37 δίποντα-64%).

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

O Ολυμπιακός έλεγξε στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού από την έναρξη της αναμέτρησης, με τον Τόμπσον να φέρνει την ομάδα του στο +6 (6-12) στο 6′. Ο Ρόμπερτς επέστρεψε στην αγωνιστική δράση στο 7′, με τον Τόμπσον παράλληλα να φτάνει τους 8 πόντους, δίχως να χάσει σουτ (4/4 δίποντα), «γράφοντας» το 6-14 στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» έδιναν συνεχώς την μπάλα στον «καυτό» Αμερικανό φόργουορντ, ο οποίος με νέο καλάθι καλάθι έφερε τους φιλοξενούμενους στο +13 (6-19) στο 9′, μετρώντας 6/6 σουτ εντός πεδιάς, με το 10-21 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.Στην δεύτερη περίοδο, Πρίντεζης και Μακλίν διατήρησαν τον Ολυμπιακό στο +11 (14-25) στο 15′, ενώ ο Παπαπέτρου στην συνέχεια με τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +17 (16-33) στο 17′. Ο Τολιόπουλος τέλειωνε τις φάσεις με ντράιβ, ο Μιλουτίνοβ ευστοχούσε από μέση απόσταση, ο Ολυμπιακός κυριαρχούσε στον τομέα των ριμπάουντ, παίζοντας παράλληλα πιεστική άμυνα, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τους Πειραιώτες να προηγούνται με +20 (23-43), έχοντας για πρώτο σκόρερ τον εντυπωσιακό Τόμπσον με 16 πόντους (5/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα).

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός εμφάνισε σημάδια χαλάρωσης, με την Κύμη να μειώνει στο -12 (33-45 με τον Τρέιλορ στο 13′. Στην συνέχεια, όμως, οι Πειραιώτες αντέδρασαν και έφεραν την διαφορά στο +21 (33-54) με τους Αγραβάνη και Μακλίν. Ο δραστήριος Τολιόπουλος έβαζε τρίποντα από την περιφέρεια (3/4 στο ματς), ο Παπαπέτρου δεν έχανε βολή, με το σκορ στο 30′ να «γράφει» 35-61.

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δοκίμασε διάφορα σχήματα στο παρκέ, χρησιμοποιώντας παράλληλα στα γκαρντ τους Τολιόπουλο και Αρσενόπουλο (έκανε το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα σε ηλικία 17 ετών), ο οποίος έφεραν την ομάδα του στο +31 (43-74) στο 35′. Ο Παπαπέτρου ακολούθως έγινε ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων του Ολυμπιακού, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν στην νίκη στο τέλος με +29 (56-85).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς-Μπίκας-Παπαθανασίου

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 900 φίλαθλοι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-21, 23-43, 36-61, 56-85

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Οκερεαφόρ 11 (2), Τσαγκαράκης 10 (2), Γλυνιαδάκης 2, Ομπράιεν, Σμιθ 5, Μανωλόπουλος 6 (2), Έντουαρντς, Γερομίχαλος, Τζόουνς 10, Σακελλαρίου, Τρέιλορ 12, Μητσιμπόνας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Αγραβάνης 11, Μιλουτίνοβ 12, Στρέλνιεκς 2 (5 ασίστ), Μάντζαρης 4, Τόμπσον 18 (2), Μακλίν 4, Τολιόπουλος 11 (3), Παπαπέτρου 9 (1, 7 ριμπάουντ), Αρσενόπουλος 4, Ρόμπερτς, Μπόγρης 3, Πρίντεζης 8.

Ομαδικά στατιστικά Κύμης: 56 πόντοι, 16/38 δίποντα (42%), 6/27 τρίποντα (22%), 6/18 βολές (33%), 28 ριμπάουντ (11-17), 12 ασίστ, 10 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 85 πόντοι, 24/37 δίποντα (64%), 6/23 τρίποντα (26%), 19/21 βολές (90%), 51 ριμπάουντ (13-38), 24 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την Παρασκευή (20/10) στο ΣΕΦ την Μάλαγα για την EuroLeague, ενώ η Κύμη θα παίξει κόντρα στον ΠΑΟΚ (21/10) στην Θεσσαλονίκη.