Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ο Τσιτσιπάς έχασε το θρίλερ των 5 ωρών…

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που διήρκησε 5 ώρες και 10 λεπτά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ (7-6 [6], 5-7, 6-4, 3-6, 8-6) από τον πολύπειρο Στάνισλας Βαβρίνκα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Ρολάν Γκαρός.

Ο Ελληνας τενίστας έδωσε μια πολύ μεγάλη μάχη, ισοφάρισε δύο φορές (1-1, 2-2) και είχε ευκαιρίες για να πάρει το ματς στο πέμπτο σετ, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Βαβρίνκα, Νο. 28 στην παγκόσμια κατάταξη και νικητής του Ρολάν Γκαρός το 2015, στο κρίσιμο σημείο του πέμπτου σετ αποδείχθηκε ψυχραιμότερος και πέτυχε το μπρέικ (8-6) που του έδωσε τη νίκη-πρόκριση στα προημιτελικά του γαλλικού Οπεν. Στους «8» ο Ελβετός θα κοντραριστεί με τον καλό του φίλο και συμπατριώτη του, Ρότζερ Φέντερερ.

Ο Στέφανος από την άλλη, μπορεί να έχασε, αλλά για μια ακόμα φορά κέρδισε το απλόχερο χειροκρότημα των θεατών. Είναι πλέον ένα από τα αγαπημένα παιδιά του παγκοσμίου τένις και χαίρει της αγάπης και της εκτίμησης των απανταχού φιλάθλων της αντισφαίρισης.

Στο αποψινό παιχνίδι πάλεψε παλικαρίσια, αλλά προδόθηκε από τα αβίαστα λάθη. Στο 5-5 του τρίτου σετ ο Τσιτσιπάς είχε τρεις ευκαιρίες για να σπάσει το σερβίς του Ελβετού και στη συνέχεια να σερβίρει για το ματς, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Ο πολύπειρος τενίστας κράτησε το σερβίς του, έκανε το 6-5 και παρέμεινε «ζωντανός» στη μάχη της πρόκρισης.

Ένα γκέιμ που έμελλε να είναι καθοριστικό και ουσιαστικά το turning point του αγώνα. Στο 6-6 ο Ελληνας τενίστας έχασε την ψυχραιμία του, «λύγισε» στην πίεση και δέχθηκε ένα μπρέικ – μαχαιριά στην καρδιά, που έδωσε τη νίκη – πρόκριση στον Βαβρίνκα.