Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Ο Τσιτσιπάς λάμπει και στο ΑΤΡ Finals: Πέρασε στους 4 και «θα δώσει και την ψυχή του» κόντρα στον Ναδάλ

Αποφασισμένος να δώσει τα πάντα προκειμένου να κερδίσει και τον Ράφαελ Ναδάλ στο ΑΤΡ Finals δηλώνει ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά τη νίκη του με 2-0 επί του Αλεξάντερ Ζβέρεφ που του χάρισε την πρόκριση στους 4 της διοργάνωσης.

Όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα της διοργάνωσης για τη νίκη του Τσιτσιπά με 2-0 σετ το βράδυ της Τετάρτης, «ο νεαρότερος σε ηλικία τενίστας που συμμετέχει αγωνίζεται σαν να είναι ο πιο έμπειρος».

«Θα δώσω τα πάντα. Θα δώσω και την ψυχή μου και νομίζω ότι αποτελεί μια πολύ μεγάλη πρόκληση για μένα προκειμένου να προετοιμαστώ για τα πιο δύσκολα ματς στους ημιτελικούς και, ενδεχομένως, στους τελικούς. Οπότε το ματς αυτό (σ.σ. ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Ναδάλ την Παρασκευή στις 16:00) θα μου δώσει αρκετά.

Θα με εκπαιδεύσει και θα προσπαθήσω να πάρω όσα το δυνατόν περισσότερα από αυτό» δήλωσε ο Έλληνας τενίστας για τον επερχόμενο αγώνα κόντρα στο νο1 της παγκόσμιας κατάταξης.

Σημειώνεται ότι ενώ ο αγώνας της Παρασκευής είναι χωρίς ενδιαφέρον για τον Τσιτσιπά, καθώς έχει ήδη προκριθεί στα ημιτελικά του ΑΤΡ Finals, είναι εξαιρετικής σημασίας για τον Ναδάλ καθώς ο Ισπανός θέλει μόνο νίκη για να μπορέσει να τον ακολουθήσει στην τελική τετράδα.

Ο Τσιτσιπάς μέχρι στιγμής είναι ο μοναδικός τενίστας στη διοργάνωση που δεν έχει χάσει ούτε σετ. «Ήταν καταιγιστικός κόντρα στον Ζβέρεφ, έχασε μόνο πέντε γκέιμ και έσωσε τον μοναδικό break πόντο που αντιμετώπισε» σημειώνεται στην ιστοσελίδα της διοργάνωσης.

Με τη νίκη του επί του Γερμανού τενίστα, ο Τσιτσιπάς έχει πλέον ρεκόρ 7 νίκες και 8 ήττες απέναντι στους υπόλοιπους εννέα τενίστες της πρώτης δεκάδας της παγκόσμιας κατάταξης.

«Πάντα βρίσκω επιπλέον κίνητρο για να παίξω καλά απέναντι στους κορυφαίους. Πιστεύω ότι ο Σάσα (σ.σ. ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ) είναι μέλος αυτής της ομάδας. Με έχει εμπνεύσει να ανεβάσω επίπεδο στο παιχνίδι μου και να είμαι στο top 10. Οπότε με έναν τρόπο του χρωστάω πολλά» δηλώνει ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Το βράδυ της Τετάρτης με μια εμφάνιση βγάλμενη από… υπολογιστή, ο Τσιτσιπάς διέλυσε τον Γερμανό αντίπαλο του μέσα σε μία ώρα, κερδίζοντας τον για 4η συνεχόμενη φορά.

Οι προβλέψεις πριν τον χθεσινό αγώνα ήθελαν ένα μεγάλο ντέρμπι και μέχρι το 3-3 του πρώτου σετ δικαιώθηκαν… Αμφότεροι κράτησαν το σερβίς τους με τον Τσιτσιπά να σβήνει δύο μπρέικ πόιντς στο 5ο γκέιμ (3-2) και να… σκοτώνει τον Ζβέρεφ στο 8ο γκέιμ.

Εχοντας κρατήσει το δικό του σερβίς και το προβάδισμα (4-3), έπαιξε με υπομονή, έβγαλε τρομερές άμυνες στα σερβίς του Γερμανού και οδήγησε τον Ζβέρεφ σε αβίαστα λάθη κάνοντας το μπρέικ στο πιο κρίσιμο σημείο. Κι εκεί δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και δίνοντας μόλις ένα πόντο πήρε το γκέιμ και το σετ.

Κυρίως όμως πήρε το πάνω χέρι στο ψυχολογικό κομμάτι, κάτι που φάνηκε με το καλημέρα στο 2ο σετ με τον Τσιτσιπά να ξεκινά με νέο μπρέικ.

Ο Ζβέρεφ μείωσε προσωρινά σε 2-1, ωστόσο ο Τσιτσιπάς κράτησε με άνεση το σερβίς του (3-1) και συνέχισε με δεύτερο μπρέικ χάρις και πάλι στις απίθανες επιστροφές του αποτελειώνοντας ψυχολογικά τον αντίπαλο του.

Ότι κι αν δοκίμαζε ο Ζβέρεφ, ο Τσιτσιπάς είχε έτοιμη απάντηση με το τελικό 6-2 να αποτυπώνει την εκπληκτική παρουσία του Έλληνα πρωταθλητή που αποθεώθηκε από τους εκατοντάδες συμπατριώτες μας οι οποίοι βρέθηκαν και σήμερα στην O2 Arena του Λονδίνου.

Την Παρασκευή στις 16:00 (Cosmote Sport 6) θα δώσει το τελευταίο του παιχνίδι στον όμιλο «Αντρέ Άγκασι» στο Λονδίνο και στο ATP Finals ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Αντίπαλος του θα είναι ο Ράφα Ναδάλ ο οποίος θέλει νίκη για να συνεχίσει στα ημιτελικά ενώ ο Στέφανος έχει προκριθεί αλλά με νίκη θα περάσει ως πρώτος.

Ο Στέφανος θα είναι πρώτος ακόμη και εάν χάσει αλλά κερδίσει ο Γερμανός τον Ρώσο.

Στον άλλο αγώνα στις 22:00 θα παίξουν ο Μεντβέντεφ με τον Ζβέρεφ.

Η βαθμολογία σε 2 αγώνες: 1. Τσιτσιπάς (2-0 νίκες, 4-0 σετ, 25-15), 2. Ζβέρεφ (1-1, 2-2, 17-18), 3. Ναδάλ (1-1, 2-3, 25-28), 4. Μεντβέντεφ (0-2, 1-4, 26-32).