Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

O Τσιτσιπάς πάλεψε σαν μονομάχος στη Ρώμη αλλά λύγισε κόντρα στον Τζόκοβιτς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε 2-1 (6-4,5-7,5-7) από τον Νόβακ Τζόκοβιτς σε έναν μαραθώνιο προημιτελικό στη Ρώμη που κράτησε δύο… ημέρες με το μομέντουμ να αλλάζει χέρια άπειρες φορές και τη μπίλια να κάθεται τελικά στον Σέρβο.

Μία επική μάχη έδωσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς κόντρα στο Νο.1 του κόσμου, Νόβακ Τζόκοβιτς, δείχνοντας για άλλη μία φορά -παρά την ήττα- πως το μέλλον του ανήκει.

Ο Έλληνας τενίστας έφτασε μία… ανάσα από το να αποτελειώσει τον Σέρβο και στο δεύτερο, αλλά και στο 3ο σετ, αλλά δεν το έκανε, με τις λεπτομέρειες τελικά να κρίνουν την αναμέτρηση υπέρ του Νόλε.

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε με break τον αγώνα, φτάνοντας στο 2-0 στα game. Ο Τζόκοβιτς προσπάθησε να… απαντήσει άμεσα, έχασε μεγάλη ευκαιρία να το πάει στο 2-2, με τον Έλληνα τενίστα να κάνει με δυσκολία το 3-1 και να “σπάει” δεύτερη φορά το σερβίς (4-1).

Ο Σέρβος κατάφερε να μειώσει σε 4-3, πετυχαίνοντας το δικό του break, αλλά η βροχή που έπεφτε από την αρχή της αναμέτρησης προκάλεσε τη διακοπή του αγώνα για… 3,5 ώρες Ο Έλληνας τενιστας “κράτησε” το σερβίς του κι έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ (6-4).