Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

ΟΦΗ – Λαμία: Με δύο «μπαλοθιές» ξανά στη «μάχη» για τα πλέι οφ οι Κρητικοί

Μετά από δύο σερί ήττες, ο ΟΦΗ επικράτησε με 2-0 της Λαμίας στη 15η αγωνιστική της Superleague και έμεινε “ζωντανός” στη “μάχη” για τα πλέι οφ, μένοντας κοντά στην πρώτη 6άδα του πρωταθλήματος.

Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά χρειάστηκαν ένα πέναλτι του Στάικου και λίγη τύχη στο τέλος, για να πάρουν τη νίκη επί της Λαμίας. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βαφέας με φοβερό πλασέ πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και πήρε την “κυριαρχία” του αγώνα, αλλά δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει ευκαιρίες για να “απειλήσει” με γκολ. Η Λαμία του το έκανε… δώρο όμως στο 32′, όταν ο Αντέτζο έβαλε το χέρι του σε σουτ του Μπαλογιάννη και επέτρεψε στον Στάικο να ανοίξει το σκορ με εύστοχη εκτέλεση από τα 11 βήματα.

Το γκολ απελευθέρωσε τους ποδοσφαιριστές του Σίμου, οι οποίοι και έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με Βούρο, Μπαλογιάννη και Στάρτζεον. Ο πρώτος έστειλε μάλιστα την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης, στην καλύτερη στιγμή του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι είχε αρχικά κακό ρυθμό, καθώς κάποιες διακοπές λόγω τραυματισμών, δεν επέτρεψαν στις δύο ομάδες να βρουν ρυθμό. Η Λαμία προσπάθησε πάντως να αντιδράσει στο τελευταίο 20λεπτο, με πρωταγωνιστή και… μοιραίο τον Ντέλετιτς.

Ο Σέρβος εξτρέμ βρέθηκε τρεις φορές κοντά στην ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους, αλλά δεν κατάφερε να βρει εστία, δίνοντας το δικαίωμα στον ΟΦΗ να “καθαρίσει” το ματς. Στο 85′ ο Βαφέας με ένα εξαιρετικό πλασέ σκόραρε για δεύτερη φορά για την ομάδα του και “σφράγισε” τη νίκη.

Ο ΟΦΗ “ανέβηκε” έτσι στην 7η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς, όσους έχει και ο Αστέρας Τρίπολης, αλλά και έναν λιγότερο από τον Βόλο στην 6η και τελευταία θέση των πλέι οφ. Παρέμεινε τελευταία με 5 βαθμούς η Λαμία, που την προηγούμενη αγωνιστική πέτυχε τη μοναδική της νίκη στη σεζόν.