Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΟΦΗ – Βόλος: «Απέδρασαν» από την Κρήτη με την πρόκριση οι Θεσσαλοί

Ο Βόλος πήρε την ισοπαλία με 1-1 στην Κρήτη κόντρα στον ΟΦΗ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, χάρη στη νίκη με 2-0 στο πρώτο παιχνίδι στην έδρα του.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν από νωρίς με τον Σαρδινέρο, αλλά ο Δουβίκας “απάντησε” αμέσως και έδωσε ουσιαστικά τέλος στο ματς, με δεδομένο και το σκορ του πρώτου αγώνα.

Οι Βολιώτες ξεκίνησαν εξαιρετικά το ματς και με τον Νίνη να “μοιράζει” μπάλες στην αντεπίθεση, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για ένα γκολ, που θα καθάριζε και το ματς.

Αυτό ήρθε όμως τελικά στο 12′ για τους γηπεδούχους, κόντρα στη ροή του αγώνα και στην πρώτη τους ευκαιρία στο ματς. Από σέντρα του Γιαννούλη, ο Σαρδινέρο πήρε την κεφαλιά από κοντά και έκανε το 1-0.

Η υπόθεση πρόκριση πήρε έτσι “φωτιά”, αλλά ο Βόλος την “πάγωσε” για τα καλά, αμέσως μετά. Στο 19′ και μετά από φοβερό σουτ του Νίνη, που απέκρουσε ο Σωτηρίου, ο Μπαρτόλο έδωσε στον Δουβίκα κι αυτός με γυριστό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Οι δύο ομάδες έχασαν στη συνέχεια ευκαιρίες με Σαρδινέρο και Δουβίκα και πάλι για ένα δεύτερο γκολ, το οποίο όμως και δεν ήρθε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Πολλές ήταν οι φάσεις και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο “απειλητικοί” και να χάνουν τουλάχιστον τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να φύγουν με τη νίκη από την Κρήτη. Ακόμη και με το τελικό 1-1 όμως, πανηγύρισαν την πρώτη πρόκριση της ιστορίας τους, στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Βαφέας (46΄Καστάνιος), Διαμαντής, Γιαννούλης, Ουές (79΄Γρίβας), Νέιρα, Μεγιαδο, Στάικος (54΄Σελίμοβιτς), Κοροβέσης (54΄Σολίς), Στάρτζεον (79΄Σόουζα), Σαρδινέρο

Βόλος: Γκαραβέλης, Τέκιο (84΄Σάντσες), Γκρίλο, Μήτογλου, Φεράρι, Τσοκάνης, Ριένστρα, Μπαρτόλο (84΄Μπάλλας), Νίνης (60΄Περέα), Μαρτίνες (80΄Κρητικός), Δουβίκας