Οι Λέικερς «πάτησαν» τους Νετς – Τραυματίστηκε ο Ποκουσέφσκι στην ήττα των Θάντερ

Παρά τις απουσίες τους, οι Λέικερς νίκησαν με άνεση τους Νετς (126-101) μέσα στο Λος Άντζελες – Πήρε λεπτά συμμετοχής ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Οι 76ers επιβλήθηκαν των Θάντερ (117-93) στην Οκλαχόμα – Ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι αποχώρησε με πρόβλημα στο δεξί χέρι.

Τα «μεγάλα» ονόματα έλειπαν και πάλι από τους Λέικερς. Οι «λιμνάνθρωποι» αγωνίστηκαν χωρίς τους Λεμπρόν, Ντέιβις, Κουζμα, παρόλα αυτά νίκησαν με άνεση τους Νετς μέσα στο Λος Άντζελες (126-101).

Τα… δεύτερα των Λέικερς είχαν από την αρχή το προβάδισμα και άρχισαν να ξεφεύγουν από την Τρίτη περίοδο, «καθαρίζοντας» το ματς.

Οι νικητές είχαν οκτώ παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος ο Αντρέ Ντράμοντ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ντένις Σρούντερ με 19 πόντους.

Για τους Νετς (αγωνίστηκαν χωρίς τον Χάρντεν), ο Κέβιν Ντουράντ είχε 22 πόντους και ο Ίρβινγκ 18 πόντους. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο είχε 3 λεπτά, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 3 λεπτά συμμετοχής.

Να αναφέρουμε ότι ο Ίρβινγκ αποβλήθηκε μαζί με τον Σρούντερ στην τρίτη περίοδο επειδή αντάλλαξαν κάποια “γαλλικά”).

Σε άλλο ματς, οι 76ers εμφανίστηκαν σοβαροί μέσα στην Οκλαχόμα και επικράτησαν των Θάντερ με 117-93. Με τη νίκη τους αυτή, έπιασαν τους Νετς στην κορυφή της Ανατολής (ρεκόρ 36-17)

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Φουρκάν Κορκμάζ να προσθέτει 20 πόντους και τον Μπεν Σίμονς 13 πόντους.

Για τους Θάντερ, ο Ντάριους Μπάζλεϊ είχε 17 πόντους, ο Τόνι Μπράντλεϊ 16 πόντους και ο Λου Ντορτ 15 πόντους. Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι αγωνίστηκε μόλις 8 λεπτά λόγω ενοχλήσεων στο δεξί χέρι, μένοντας άποντος.