Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Όλο και πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου ο Ολυμπιακός (2-0 τον Αστέρα)

Ο Ολυμπιακός με την ίδια ενδεκάδα που έπαιξε με την Ξάνθη, νίκησε με το ίδιο σκορ (2-0) τον Αστέρα και πλησιάζει προς την κατάκτηση του 42ου πρωταθλήματος,καθώς απέχει πλέον έξι βαθμούς από τον Παναθηναίκό και ΄χει κι ένα παιχνίδι λιγότερο. Ηγέτης του Ολυμπιακού ήταν και πάλι ο Ντομίνγκες που άνοιξε το σκορ στο 13΄, ενώ ο Φορτούνης σφράγισε τη νίκη στο 83′ .

pegasus_LARGE_t_1041_106525106_type12395Οι Αρκάδες προβλημάτισαν τους πρωταθλητές για 20 λεπτά στο πρώτο μέρος, ενώ είχαν και μεγάλη ευκαιρία στο 66′ για να ισοφαρίσουν με τον Ιγκλέσιας. Το υπόλοιπο του αγώνα ανήκει στο σύνολο του Περέιρα, το οποίο θα μπορούσε να είχε φτάσει σε «μεγαλύτερη» νίκη, καθώς είχε δοκάρι με τον Χάρα και αρκετές καλές στιγμές.

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο πρόσωπα τόσο για τον Ολυμπιακό, όσο και για τον Αστέρα Τρίπολης. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στα πρώτα λεπτά, έχοντας συντριπτικά την κατοχή της μπάλας. Το σύνολο του Βεργέτη είχε περιοριστεί στο δικό του μισό γήπεδο και περίμενε τον Ολυμπιακό, ο οποίος αναπτυσσόμενος κυρίως από τα δεξιά προσπαθούσε να ανοίξει την πολυπρόσωπη άμυνα των Αρκάδων.

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ήρθε μόλις στο τέταρτο λεπτό, με τον Μιλιβόγιεβιτς να αστοχεί από το ημικύκλιο της περιοχής. Ωστόσο εννιά λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 13′, οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο για να ανοίξουν το σκορ. Στην πρώτη τους οργανωμένη επίθεση από αριστερά, ο Αφελάι έβγαλε τη σέντρα και ο Τσόρι Ντομίνγκες με σουτ έκανε το 1-0 και πανηγύρισε το 10ο του τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού συνεχίστηκε μέχρι τα μισά του πρώτου μέρους, καθώς σε εκείνο το σημείο ο Αστέρας αποφάσισε να ανεβάσει πιο ψηλά τις γραμμές του και την πίεση. Τα πολλά λάθη των παικτών του Περέιρα έδιναν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν την περιοχή του Ρομπέρτο, χωρίς να μπορούν να τελειώσουν τις φάσεις. Οι καίριες επεμβάσεις των Σιόβα, Μποτία και Ρομπέρτο αποδείχθηκαν αρκετές για να μείνει ανέπαφη η εστία του Ισπανού γκολκίπερ σε ένα δύσκολο 20λεπτο για τους πρωταθλητές.

Το πρόβλημα του Αστέρα στην τελική πάσα συνεχίστηκε μέχρι την ανάπαυλα, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, το οποίο θα μπορούσε να είχε διευρύνει δύο φορές. Η μία στο 35′ όταν ο Αφελάι αμαρκάριστος λίγο έξω από τη μικρή περιοχή δεν κατάφερε με κεφαλιά να βρει στόχο και η άλλη στο 40′ με τον Μποτία αυτή τη φορά να στέλνει την μπάλα άουτ με το κεφάλι. Η ομάδα της Τρίπολης τελείωσε το πρώτο 45λεπτο με δύο τελικές, αλλά η καλύτερη ευκαιρία του ήταν στο 22′ με τον Σιόβα να προλαβαίνει τον Τσοκάνη πριν ο τελευταίος σουτάρει από καλή θέση μέσα στην περιοχή.

Κινήσεις… ματ από Περέιρα

Βλέποντας την ομάδα του να έχει χάσει τις περισσότερες μονομαχίες στη μεσαία γραμμή, ο Περέιρα αποφάσισε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο να προχωρήσει σε αλλαγές. Φορτούνης και Εντινγκά πήραν τις θέσεις των Αφελάι και Κασάμι, αντίστοιχα. Οι κινήσεις αυτές βελτίωσαν την εικόνα του Ολυμπιακού, με τον Εντινγκά να κάνει αμέσως αισθητή την παρουσία του και επιθετικά -είχε ένα καλό σουτ αμέσως μετά την είσοδο του- και ανασταλτικά.

Την υπεροχή των γηπεδούχων ανέκοψε στο 66′ η μεγάλη ευκαιρία που είχε ο Αστέρας για να ισοφαρίσει. Ο Μπαράλες πήρε την πρώτη κεφαλιά από τα δεξιά και ο Ιγκλέσιας στο δεύτερο δοκάρι σχεδόν αμαρκάριστος και με τον Ρομπέρτο εκτός θέσεις, έστειλε τη «στρογγυλή θεά» λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο.

Ο Βεργέτης έριξε στη μάχη τον Μπαντιμπαγκά με σκοπό να «χτυπήσει» σε αντεπιθέσεις και παράλληλα για να εμποδίσει τις προωθήσεις του Μαζουακού, ενώ όσο περνούσαν τα λεπτά αποφάσισε να ρισκάρει περισσότερο με τον Φερνάντες να παίρνει τη θέση του Μουνάφο.

Οι «ερυθρόλευκοι» με 4-4-2 στον αγωνιστικό χώρο μετά την είσοδο του Μπενίτες αντί του Ντομίνγκες, είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους και στο 76′ ο Χάρα άγγιξε το 2-0, αλλά η μπάλα «χτύπησε» στο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου. Τελικά ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» τη νίκη στο 83′ με σουτ του Φορτούνη. Ο Ντοσεβί βγήκε στην αντεπίθεση και επιχείρησε το σουτ, ο γκολκίπερ του Αστέρα απέκρουσε, με τον Φορτούνη να παίρνει το «ριμπάουντ» και με σουτ να γράφει το τελικό 2-0.

Στα τελευταία λεπτά παρουσιάστηκαν και άλλες ευκαιρίες στον Ολυμπιακό για να πετύχει περισσότερα γκολ, όμως ο Μπενίτες δεν έδωσε δύο φορές στον αμαρκάριστο Χάρα και προτίμησε να τελείωσε ανεπιτυχώς τις φάσεις.

Με τη νίκη του ο Ολυμπιακός έβαλε γερές βάσεις για την κατάκτηση ενός ακόμα πρωταθλήματος, ενώ με την ήττα του ο Αστέρας είδε τη διαφορά του από τον πέμπτο, πλέον, ΠΑΣ Γιάννινα να μειώνεται στους τέσσερις βαθμούς. Αυτή η διαφορά μπορεί να φτάσει ακόμα και στους δύο αν ο Ατρόμητος νικήσει τον ΟΦΗ…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας, Μασουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι (56′ Εντινγκά), Ντοσεβί, Αφελάι (56′ Φορτούνης), Ντομίνγκες (66′ Μπενίτες), Χάρα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Θεοδωρόπουλος, Λούι, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Κουρμπέλης (68′ Μπαντιμπανγκά), Τσοκάνης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο (80′ Φερνάντες), Μάσα, Ρόλε, Μπαράλες (86′ Σκούρτης).