Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ολυμπιακός – Αϊντχόφεν: «Πολυβόλα» πρόκρισης στον Πειραιά

Ο Ολυμπιακός “διέλυσε” με 4-2 την Αϊντχόφεν στο γήπεδο “Καραϊσκάκης”. Με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, οι Πειραιώτες “πυροβόλησαν” τους Ολλανδούς και πήραν προβάδισμα πρόκρισης από τους “32” του Europa League.

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα τρομερό επιθετικά παιχνίδι και “πυροβόλησε” τέσσερις φορές την άμυνα της Αϊντχόφεν για να πάρει τη νίκη με 4-2 και να κάνει σημαντικό πρώτο “βήμα” για την πρόκριση στους “16” του Europa League.

Οι Πειραιώτες δέχθηκαν δύο φορές την άμεση ισοφάριση των Ολλανδών, μετά τα γκολ των Μπουχαλάκη και Εμβιλά, αλλά δεν σταμάτησαν να επιτίθενται και με τους Ελ Αραμπί και Μασούρα, πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη, που τους μετατρέπει σε φαβορί του “ζευγαριού” ενόψει της ρεβάνς στην Ολλανδία.

Το παιχνίδι στο “Καραϊσκάκης” ήταν “ανοιχτό” από τα πρώτα λεπτά και ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό. Από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ο Μπουχαλάκης πήρε άψογη ψιλοκρεμαστή κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο ματς.

Η Αϊντχόφεν δεν άργησε όμως να “απαντήσει” με τη βοήθεια και της τύχης. Στο 14′ ο Ζάχαβι βρέθηκε μέσα στην περιοχή των Πειραιωτών και σούταρε μαρκαρισμένος, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Παπασταθόπουλο και αιφνιδίασε τον Σα, με αποτέλεσμα να καταλήξει στα δίχτυα για το 1-1 στο ματς.

Η γρήγορη ισοφάριση έδωσε το ψυχολογικό πλεονέκτημα στην ολλανδική ομάδα, η οποία και πήρε στη συνέχεια την κατοχή της μπάλας, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” ήταν αυτοί που “απείλησαν” πρώτοι στην αντεπίθεση. Από ωραία πάσα του Ελ Αραμπί, ο Λαλά έφυγε στον κενό χώρο και έφθασε μέχρι την περιοχή, αλλά το δυνατό του σουτ από διαγώνια θέση, απέκρουσε το Εμβογκό.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε πάντως να σκοράρει στη συνέχεια, χάρη στην πανέξυπνη εντολή του Μαρτίνς. Με τους γηπεδούχους να καθυστερούν μια αλλαγή σε τραυματισμό 35′, ο Πορτογάλος τεχνικός έδωσε σύνθημα για φουλ επίθεση και οι παίκτες του “υπάκουσαν” άψογα. Με “ανέβασμα” αρκετών παικτών στην περιοχή της Αϊντχόφεν, ο Εμβιλά εκμεταλλεύτηκε μία απόκρουση της άμυνας και με φοβερό “σκαστό” σουτ έκανε το 2-1.

Οι παίκτες του Μαρτίνς έδωσαν όμως το δικαίωμα για νέα ισοφάριση στην Αϊντχόφεν, δύο λεπτά αργότερα. Από κόρνερ ο Ζάχαβι πήρε την κεφαλιά και “νίκησε” τον Σα για το δεύτερο γκολ του ίδιου και της ομάδας του, που έγραψε το 2-2 στο παιχνίδι.

Παρά το νέο “αιφνιδιασμό” οι Πειραιώτες συνέχισαν να να κάνουν το παιχνίδι τους και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ελ Αραμπί έκλεψε την μπάλα στην άμυνα των Ολλανδών και ντρίμπλαρε και τον Εμβογκό για να δώσει το τρίτο προβάδισμα στην ομάδα του.