Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ολυμπιακός: Γιατί η διακοπή ήρθε στο χειρότερο σημείο

Ο Ολυμπιακός αγωνιστικά έδειξε με το 1-1 να μπαίνει δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και η διακοπή ήρθε στο χειρότερο δυνατό σημείο

Ο Ολυμπιακός την χειρότερη στιγμή αγωνιστικά είδε τον αγώνα να διακόπτεται. Το τι θα γίνει βέβαια στο ντέρμπι κανείς δεν μπορεί να πει. Το μόνο που έχει σημασία είναι να είναι καλά ο Χουάνκαρ. Και να βρεθεί και αυτός που πέταξε την κροτίδα, καλό θα είναι για το σπορ να μην ξαναπατήσει ποτέ σε γήπεδο.

Γιατί λοιπόν ήταν η χειρότερη στιγμή για τον Ολυμπιακό; Μα πολύ απλά επειδή για πρώτη φορά στο ντέρμπι έδειχνε πως μπορούσε να πατήσει καλύτερα στο γήπεδο από τον Παναθηναϊκό.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κυλήσει καλά. Ο Ολυμπιακός μπορεί να είχε 2-3 καλές φάσεις, προσπάθειες αλλά το 45λεπτο είχε πράσινο χρώμα στο συμπέρασμα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που και πατούσε καλύτερα και σκόραρε και θα μπορούσε να λέει πως ήταν κοντά και στο δεύτερο γκολ.

Στη φάση όμως του 1-1 ήταν η πρώτη φορά που ο Ολυμπιακός έδειχνε να είναι up. Ο Καμαρά εκμεταλλεύτηκε το ότι ο Τσέριν πήγε soft στη διεκδίκηση αλλά το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι το πόσο εύκολα έφαγε τη φάση στην άμυνα ο Παναθηναϊκός.

Ο Ποντένσε με την πάσα άνοιξε διάδρομο στον Καμαρά και εκείνος έκανε το γκολ με το τέλειο πλασέ.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός θα έβγαζε ορμή στον αγωνιστικό χώρο ήρθε η διακοπή.

Σε αυτά τα ματς ένα κλικ χρειάζεται για να αλλάξει το τσιπάκι. Για τον Ολυμπιακό φαινόταν πως ήταν η στιγμή της γρήγορης ισοφάρισης στο δεύτερο ημίχρονο. Το να βρίσκει μια ομάδα γκολ τόσο νωρίς στο δεύτερο 45λεπτο και ενώ είναι πίσω στο σκορ είναι αυτό που θέλει ο προπονητής. Αυτό θα είχε πει ο Μαρτίνεθ.