Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 2-1: Επιβλητικός και μόνος στην κορυφή

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι του Γεώργιος Καραϊσκάκης απέναντι στον ΠΑΟΚ. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 2-1 του Δικεφάλου με τα γκολ των Αγκιμπού Καμαρά (22′) και Μασούρα (31′) στο πρώτο ημίχρονο, ενώ μείωσε στο 81′ ο Μουργκ. Πρώτοι και αήττητοι στο πρωτάθλημα οι Πειραιώτες.

Το ντέρμπι ανήκει στον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ με σκορ 2-1 για την 7η αγωνιστική της Super League Interwetten στο άδειο λόγων τιμωρίας Γεώργιος Καραϊσκάκης.

Οι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού, κάτι που έδειξαν με τα γκολ του Γιώργου Μασούρα στο 31ο λεπτό και του Αγκιμπού Καμαρά στο 22ο λεπτό. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να ανέβει στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε στο 81ο λεπτό με τον Μουργκ.

Έτσι, ο Ολυμπιακός έφτασε τους 17 βαθμούς και αύξησε τη διαφορά του στο +4 από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έχασε έδαφος στο κυνήγι της κορυφής. Οι ερυθρόλευκοι είναι στην κορυφή, με την ΑΕΚ να είναι στη δεύτερη θέση με έναν πόντο λιγότερο