Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ολυμπιακός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 72-59: Παρότι «λαβωμένος» πήρε τη νίκη

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 72-59 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Η άμυνα της τρίτης περιόδου, όταν περιόρισε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας σε 4(!) πόντους, ώθησε τον παθιασμένο Ολυμπιακό σε μία απροσδόκητη νίκη επί των Ρώσων, οι οποίοι υπέστησαν τη δεύτερη εφετινή ήττα τους από τους «ερυθρόλευκους».

Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 72-59 της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη στο ΣΕΦ, για την 24η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 10-14 και δίνοντας παράταση στα όνειρα για οκτάδα.

Στον αντίποδα, οι Ρώσοι υπέστησαν τη δεύτερη διαδοχική ήττα και 8η στο σύνολο, θέτοντας σε κίνδυνο την προνομιούχο τέταρτη θέση.

Με Μπάλντγουιν, Πολ, Παπανικολάου, Ρούμπιτ και Μιλουτίνοβ ξεκίνησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-5 περνώντας την μπάλα στον Μιλουτίνοβ και την ίδια ώρα ο Κάιλ Χάινς χρεώθηκε γρήγορα με 2 φάουλ. Ο Ιτούδης πέρασε τον Μπολομπόι στη θέση του Χάινς, ο Βόιτμαν ευστόχησε σε τρίποντο για το 9-8, αλλά οι Ρώσοι θα κυνηγούσαν στο σκορ σε ολόκληρη την 1η περίοδο.

Ο Κώστας Παπανικολάου σκόραρε, μοίραζε ασίστ και μάζευε ριμπάουντ για το +10, 20-10 της ομάδας του Πειραιά. Ο πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ Μάικ Τζέιμς είχε σημειώσει 5 πόντους στα 7 πρώτα λεπτά που αγωνίστηκε πριν δώσει τη θέση του στον Ντάνιελ Χάκετ. Το σερί 5-0 της ΤΣΣΚΑ, από Χίλιαρντ και Στρέλνιεκς, έφερε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο -5, 20-15.

Με Κόνιαρη στον άσο και Έλις στο «5» αντί του Μιλουτίνοβ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στη 2η περίοδο. Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στην επίθεση από Ρούμπιτ και Έλις, αλλά με κορυφαίο τον Νταρούν Χίλιαρντ η ΤΣΣΚΑ «ροκάνισε» τη διαφορά και προσπέρασε 26-27, δια χειρός Κώστα Κουφού, στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Μόλις 4 πόντους πέτυχε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μάικς Τζέιμς που μετρούσε και 5 λάθη από τα 15 της ομάδας του στο α΄ μέρος (7 ο Ολυμπιακός).

Παρά την αμυντική προσήλωση των παικτών του Μπαρτζώκα και τα 11 κλεψίματα έναντι 4 της ΤΣΣΚΑ, ο Ολυμπιακός έκλεισε με αρνητικό πρόσημο το πρώτο 20αλεπτο (33-34). Μάλιστα, στο τέλος της 2ης περιόδου, όταν ο Κώστας Παπανικολάου έκλεψε την μπάλα από τον Τζέιμς, ο τελευταίος χρεώθηκε με τεχνική ποινή γιατί αντέδρασε φωνάζοντας προς τον τρίτο διαιτητή, τον Ισπανό, Κάρλος Κορτές.

Με τον Μπάλντγουιν να αστοχεί στη βολή της τεχνικής ποινής στον Τζέιμς ξεκίνησε η 3η περίοδος. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήθελαν διακαώς μια δεύτερη νίκη επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης, έστω για ψυχολογικούς λόγους, όπως φάνηκε από το επιμέρους σκορ 16-2 που ακολούθησε (49-36)!

Η πίεση στους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ασφυκτική, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό και με πολυφωνία στην επίθεση άφησαν την ΤΣΣΚΑ στους 2 πόντους για διάστημα 6 λεπτών (από τον Νταρούν Χίλιαρντ). Ο Στρέλνιεκς ήταν αυτός που ξεκόλλησε την ΤΣΣΚΑ με μία στις δύο βολές, για το 49-37 με το επιμέρους σκορ να «αγγίζει» το 21-4 (54-38), όταν ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειξε τέλος 3ης περιόδου.

Στην 4η περίοδο, η ΤΣΣΚΑ έκανε προσπάθεια να επιστρέψει, με τον Μάικ Τζέιμς να παίρνει τις περισσότερες πρωτοβουλίες, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, δεν θα άφηναν αυτή την ευκαιρία να πάει χαμένη. Το τρίποντο του Αντώνη Κόνιαρη έκανε το 68-56 και πλέον όλα είχαν κριθεί.