Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις: “Θρίλερ” με… αυτοκτονία για τους Πειραιώτες!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με… αυτοκτονία τη σεζόν στη Euroleague, αφού ηττήθηκε με 68-67 από τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ, παρότι προηγήθηκε με διψήφια διαφορά και στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι Πειραιώτες έπαθαν ένα απίστευτο μπλακ άουτ στο τέλος και με μόλις 9 πόντους σε 10 λεπτά αγώνα, χάρισαν τη νίκη στους Λιθουανούς, που πήραν το προβάδισμα με βολές, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το πρώτο ματς της σεζόν με πεντάδα τους Σλούκα, Χάρισον, Χαραλμπόπουλο, Λιβιό και Έλις, με τον δεύτερο να είναι “καυτός” στην αρχή και να έχει και τους 8 πόντους της ομάδας του στο 8-2.

Αμέσως μετά όμως οι Πειραιώτες έδειξαν να “κολλάνε” στην επίθεση κι οι Ζαλγκίρις βρήκε λύσεις με τον Λοβέρν και τα μακρινά σουτ, φέρνοντας… τούμπα το ματς. Οι Λιθουανοί έφθασαν ακόμη και στο +8 από τον Ολυμπιακό, αλλά ο Σπανούλης “ξεκόλλησε” την ομάδα του Μπαρτζώκα κι ο Σλούκας με buzzer beater τρίποντο “μάζεψε” τη διαφορά στο 18-23 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στη δεύτερη περίοδο, με το νεαρό Γιοκουμπάιτις να αποδεικνύεται σε… πρόβλημα για την άμυνα των “ερυθρολεύκων”, ο οποίοι όμως βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό και με τον Σπανούλη να “ταΐζει” τον Μάρτιν πέρασαν και μπροστά στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε έτσι με τον Ολυμπιακό να έχει ένα μικρό προβάδισμα με το 37-34 στο 20′.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν “χέρι χέρι” στο σκορ, στα πρώτα λεπτά. Ένα ξέσπασμα όμως από Σλούκα και Βεζένκοφ, “εκτόξευσε” για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για τον Ολυμπιακό, ο οποίος και κατάφερε να “κλείσει” το δεκάλεπτο με σημαντικό προβάδισμα και σκορ 58-47