Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ostrava Open, Σάκκαρη-Οσταπένκο 2-0: Η Μαρία «τιμώρησε» την Λετονή

Στα προημιτελικά της Οστράβα πέρασε η Μαρία Σάκκαρη που επικράτησε με 2-0 της Γιέλενα Οσταπένκο (6-4, 6-2).

Η Ελληνίδα τενίστρια χρειάστηκε 1 ώρα και 23 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση της Λετονής, η οποία, σύμφωνα με όσα είπε στον διαιτητή η Σάκκαρη, την έβρισε στην διάρκεια του πρώτου σετ.

Το μπρέικ, τα «γαλλικά» και η «απάντηση» της Σάκκαρη
Με δύο καλά σερβίς η Οσταπένκο πήρε προβάδισμα με 1-0. Η Σάκακρη με 3 αβίαστα λάθη της αντιπάλου της ισοφάρισε με love game, αλλά η Οσταπένκο έκανε το 2-1 σώζοντας ένα μπρέικ πόιντ της Μαρίας.

Με νέο love game ισοφάρισε η Σάκκαρη, αλλά και πάλι έχασε μπρέικ πόιντ στο πέμπτο γκέιμ, με την Οσταπένκο να κάνει το 3-2 με έναν winner στην διαγώνιο.
Η Μαρία με λάθος επιστροφή της Οσταπένκο έκανε το 3-3 και βρήκε το πρώτο μπρέικ στο ματς μετά από καλή άμυνα σε drop shot της αντιπάλου της και μπάκχαντ στην διαγώνιο.

Σε εκείνο το σημείο υπήρξε ένταση με την Οσταπένκο να γυρίζει και να λέει κάτι στην Σάκκαρη. Το ματς διακόπηκε καθώς η Σάκκαρη διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή πως η αντίπαλός της την έβρισε μόλις τις έκανε το μπρέικ. Διαιτητής και supervisor είχαν μια συνομιλία και η τελευταία πήγε στην Σάκκαρη να της εξηγήσει την κατάσταση, με το ματς να συνεχίζεται κανονικά.

Οι δύο αντίπαλες κράτησαν το σερβίς τους και στο 5-4 η Μαρία σέρβιρε για το σετ και με έναν winner στην διαγώνιο έκανε το 6-4 και το 1-0 στα σετ.

Διπλό break η Σάκκαρη στο δεύτερο σετ
Με μπρέικ ξεκίνησε η Μαρία το δεύτερο σετ, κράτησε εύκολα το σερβίς της και με ένα ακόμη μπρέικ από λάθος της Οσταπένκο έγινε το 3-0. Με love game έγινε το 4-0, ενώ η Οσταπένκο μείωσε σε 4-1 με λάθος επιστροφή της Μαρίας.

Με λάθη της Οσταπένκο έγινε το 5-1 για την Ελληνίδα τενίστρια, αλλά με λάθος επιστροφή της Σάκκαρη έγινε το 5-2. Η Μαρία σέρβιρε για τη νίκη και έφτασε στο 6-2 με λάθος της Οσταπένκο στην ευθεία.

Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει μία εκ των Παβλιουτσένκοβα ή Μαρτίνκοβα.