Όταν λαλούν οι πετεινοί… η Τσέλσι και ο Μουρίνιο σιωπούν!

Όταν λαλούν οι πετεινοί… ο Μουρίνιο σιωπά! Η, απλά, αλλάζει ύφος…

Chelsea manager Jose Mourinho takes his seat for their English Premier League soccer match against Tottenham Hotspur at White Hart Lane in LondonΗ έκφραση αυτή του Πορτογάλου αστέρα των πάγκων, μαρτυρά τα πάντα. Μαρτυρά, πάνω απ” όλα, τα συναισθήματά του στη διάρκεια του αγώνα της Τσέλσι με την Τόττεναμ κι ενώ οι γηπεδούχοι «πετεινοί» σημείωναν το ένα τέρμα μετά το άλλο, μέχρι να οδηγηθούν στον θρίαμβο (5-3) επί της Τσέλσι…

Tottenham Hotspur's Andros Townsend shoots to score a goal from a penalty during their English Premier League soccer match against Chelsea at White Hart Lane in London

Αυτό είναι ένα από τα τέρματα της ομάδας της Τόττεναμ, που οδηγήθηκε σε ένα απίστευτο θρίαμβο, υποχρεώνοντας την πάμπλουτη Τσέλσι σε… στάση βαθμών.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο έκανε… πράγματα και θαύματα στον αγωνιστικό χώρο και «σκόρπισε» την Τσέλσι, η οποία πλέον έχει συγκάτοικο στην κορυφή την Μάντσεστερ Σίτι. Η Τότεναμ, παράλληλα, στις τελευταίες δέκα αγωνιστικές κάνει εκπληκτική πορεία και ανέβηκε στην πέμπτη θέση, πάνω από την Άρσεναλ!

Χειρότερα δεν θα μπορούσαν να κυλήσουν τα πράγματα για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, ανήμερα Πρωτοχρονιάς. Για δεύτερη φορά στην καριέρα του ο Πορτογάλος τεχνικός είδε ομάδα που κοουτσάρει να δέχεται πέντε γκολ σε αγώνα πρωταθλήματος, είτε μιλάμε για την Πόρτο, είτε για την Τσέλσι, είτε για την Ίντερ, είτε για τη Ρεάλ Μαδρίτης!

Από το ημίχρονο κιόλας τα μαντάτα ήταν πολύ άσχημα, μιας και ποτέ κατά το παρελθόν οι «μπλε» δεν είχαν καταφέρει να «γυρίσουν» παιχνίδι στο οποίο είχαν βρεθεί να χάνουν με δύο γκολ διαφορά μετά από το πρώτο 45λεπτο! Κι αυτό μολονότι στο 18΄ προηγήθηκαν με τον Ντιέγκο Κόστα. Όμως ήρθε ένα ξέσπασμα των «πετεινών», οι οποίοι ισοφάρισαν στο 30′ με τον Χάρι Κέιν, προηγήθηκαν στο 44′ με τον Ρόουζ και έκαναν το 3-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Τάουνσεντ.

Παράλληλα καταρρίφθηκε και ο μύθος της άμυνας μπετόν, μιας και η Τσέλσι μέσα σε 52′ είχε δεχθεί τέσσερα τέρματα, ενώ μέχρι το αποψινό παιχνίδι δεχόταν ένα γκολ κάθε… δύο ώρες!

Tottenham Hotspur's Danny Rose shoots to score a goal during their English Premier League soccer match against Chelsea at White Hart Lane in LondonΤο 4-1 είχε κάνει στο 52′ ο εκπληκτικός Χάρι Κέιν, με τον (σπουδαίο) Αζάρ να μειώνει σε 4-2 στο 61′. Ωστόσο η Τότεναμ είχε… κι άλλο, καθώς στο 78′ ο Τσαντλί σημείωσε το 5-2.

Τρία λεπτά πριν από το φινάλε ο Τζον Τέρι μείωσε, όμως ο χρόνος ήταν ελάχιστον ώστε να μπορέσει η ομάδα του Μουρίνιο να ανατρέψει την σε βάρος της κατάσταση και να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Chelsea's Diego Costa and Cesc Fabregas react after Tottenham Hotspur's fourth goal during their English Premier League soccer match at White Hart Lane in LondonΣοκαριστικό το αποτέλεσμα για την Τσέλσι, απόλυτα δίκαιο όμως…