Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Παγκόσμιο Συλλόγων, Μοντερέι – Λίβερπουλ 1-2: Λύτρωση με Φιρμίνο και τελικός!

H Λίβερπουλ τα βρήκε δύσκολα κόντρα στη Μοντερέι, φλέρταρε αρκετά με την παράταση, αλλά όταν η κατάσταση ζόρισε τη λύση έδωσε ο Φιρμίνο.

Ο Βραζιλιάνος ήταν χρυσή αλλαγή του Κλοπ και με γκολ στις καθυστερήσεις έδωσε τεράστια νίκη 2-1, στέλνοντας τους Reds στον τελικό του Σαββάτου με τη Φλαμένγκο. Ηταν μόλις η δεύτερη επιτυχία των Κόκκινων με ομάδα εκτός Ευρώπης (τρεις ήττες).

Η Λίβερπουλ μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, άρχισε να ανεβάζει ρυθμό, να πιέζει ψηλά και στην πρώτη καλή ευκαιρία (12΄) βρήκε δίχτυα. Ο Σαλάχ έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή και με απίθανη κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Κεϊτά σε θέση βολής, με τον 24χρονο μέσο να πλασάρει ιδανικά για το 1-0.

Ωστόσο, η απάντηση ήρθε άμεσα από τους Μεξικάνους, αφού δυο λεπτά αργότερα ισοφάρισαν. Σύγχυση στην άμυνα των Κόκκινων, ο Άλισον έδιωξε εντυπωσιακά στο διαγώνιο του Γκαγιάρδο, αλλά ο Φούνες Μόρι από κοντά πέτυχε το 1-1. Το ματς δεν ήταν καλό, η Λίβερπουλ είχε τον έλεγχο, όχι όμως και τον τρόπο να φανεί απειλητική.

Ο Σαλάχ προσπαθούσε με ατομικές ενέργειες να δώσει ώθηση και στο 23′ η Λίβερπουλ πλησίασε στο γκολ. Ο Αιγύπτιος μοίρασε στον Μίλνερ, αλλά ο Μπαραβέρο έσωσε! Οι Μεξικάνοι προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις και στο 37′ έβαλαν δύσκολα στους Reds, αλλά ο Αλισον έσωσε στο σουτ του Παμπόν.

Στην επανάληψη η Λίβερπουλ είχε την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Κεϊτά στο 58′, αλλά ο Μπαραβέρο κράτησε την ομάδα του ολοζώντανη. Μάλιστα, Μοντερέι βρήκε χώρους και απείλησε με τους Παμπόν (66’) και Φούνες Μόρι (68’). Ο Κλοπ έβαλε στο ματς Μανέ και Φιρμίνο, η Λίβερπουλ πίεσε και στις καθυστερήσεις ήρθε το γκολ της λύτρωσης. Ο Σαλάχ άρχισε την προσπάθεια, ο Αρνολντ έκανε την ασίστ και ο Φιρμίνο διαμόρφωσε το 2-1.

Μοντερέι (4-5-1): Μπαροβέρο, Σάντσεζ, Μόντες (79’ Λαγιούν), Μεντίνα, Βανγκιόνι , Πιζάρο (90’ Γκονζάλεζ), Ορτίζ, Ροντρίγκεζ, Γκαγιάρδο, Παμπόν Ρίος (82’ Μέτσα) – Φούνες Μόρι

Λίβερπουλ (4-3-3): Άλισον, Χέντερσον, Γκόμεζ, Μίλνερ (74’ Αλεξάντερ-Άρνολντ), Ρόμπερτσον, Κεϊτά, Λαλάνα, Σακίρι (68’ Μανέ), Τσάμπερλεν, Σαλάχ, Οριγκί (85’ Φιρμίνο)