Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Πάλεψε αλλά έχασε…

ην ήττα στην Κωνσταντινούπολη από την Αναντολού Εφές με 77-69 γνώρισε το βράδυ της Πέμπτης ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν, αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα, η οποία είναι η 10η στη φετινή διοργάνωση. Ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχει εξασφαλίσει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ, θα πρέπει να βελτιωθεί, προκειμένου να παρουσιαστεί δυνατός και να πάρει την πρόκριση στο Final 4 της διοργάνωσης.

Πρώτος σκόρερ του Θρύλου στην αναμέτρηση ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους. Συγκεκριμένα, αγωνίστηκε για 24:05 λεπτά, στα οποία είχε 8/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από κοντά ακολούθησε ο Σπανούλης με 11 πόντους. Ολοι οι υπόλοιποι είχαν μονοψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει το βλέμμα του στο παιχνίδι του πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ, το οποίο θέλει να κερδίσει προκειμένου να παραμείνει πρώτος στην Α1.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και με καλάθια από τους Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μπιρτς και Σπανούλη προηγήθηκε με 10-2. Ο αρχηγός λίγο αργότερα έκανε το 15-9 και από εκεί και πέρα η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι γηπεδούχοι αρχικά μείωσαν σε 13-15 με τον Ερτέλ και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 15-15 με τον Ντάνστον. Η Εφές εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Ολυμπιακού και με τέσσερις πόντους από τον Ερτέλ και τρεις από τον Μπράουν έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (22-15).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν με τον Ντάνστον και να ανεβάσουν τη διαφορά στους 13 (30-17). Ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο τρίποντα από τους Γκριν και Ουότερς και μείωσε στους 7 (30-23). Ο Σπανούλης με νέο τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 4 (32-28), όμως, η αντεπίθεση του Ολυμπιακού δεν είχε συνέχεια και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Εφές στο +7 (43-36).

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με τέσσερις πόντους από τον Πρίντεζη μείωσε στους 3 (43-40). Τα σφυρίγματα των διαιτητών, ωστόσο, προκάλεσαν εκνευρισμό στους παίκτες του Θρύλου, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Τούρκοι και ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στους 10 (52-42). Οι «ερυθρόλευκοι» με τρίποντο του Παπαπέτρου μείωσαν σε 54-48, ωστόσο, το δεκάλεπτο έκλεισε με την Εφές να προηγείται με 58-50.

Στην τέταρτη περίοδο ο Θρύλος μπήκε αποφασισμένος να παλέψει και να πουλήσει ακριβά το τομάρι του. Αρχικά, ο Αγραβάνης με τρίποντο μείωσε σε 58-53 και στη συνέχεια ο Παπαπέτρου με πέντε συνεχόμενους πόντους έριξε τη διαφορά στους 2 (60-58). Οι Τούρκοι, όμως, βρήκαν και πάλι τον τρόπο να ανοίξουν τη διαφορά και με καλάθια των Πολ και Ερτέλ έστειλαν τη διαφορά στους 8 (66-58). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε και μείωσε τρεις φορές στους 5 πόντους (68-63, 70-65, 72-67 ), όμως, οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και πήραν τελικά τη νίκη με 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-36, 58-50, 77-69