Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Πάλεψε αλλά λύγισε ο Ολυμπιακός στη Μόσχα

Κόντρα σε μία αρκετά εχθρική διαιτησία αλλά και σε μία ομάδα η οποία με μεγάλο και πλούσιο ρόστερ ο Ολυμπιακός των απουσιών έχασε με 92-87

spanoulis-tsska

Οι «ερυθρόλευκοι» κατέθεσαν και τη… ψυχή τους στην Μόσχα, αλλά η ΤΣΣΚΑ που είχε τη διαιτησία στο πλευρό της, ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με 92-85.

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Πρίντεζης με 19 πόντους, με τον Χάκετ να είχε 17 και τους Χάντερ και Σπανούλη να προσθέτουν από 15 πόντους ο καθένας. Από την «ομάδα του στρατού» κορυφαίοι ήταν οι Τεόντοσιτς και Ντε Κολό με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

Στατικός και αργός στην επίθεση και χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση, με την ΤΣΣΚΑ να προηγηθεί 7-2 σε τρία λεπτά. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπλόκαραν τους Ρώσους και με σωστές επιλογές στην επίθεση, κατάφεραν να μείνουν στο ματς (9-7) στα μισά. Όμως, ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απαντήσουν με καλές άμυνες. Από τη μία, ανάγκασαν τους «ερυθρόλευκους» να σουτάρουν άστοχα από την περιφέρεια, ενώ από την άλλη ο Κουρμπάνοφ δεν είχε… αντίπαλο, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +8 (15-7), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Πρίντεζης ήταν αυτός που πήρε την ομάδα του Πειραιά στις πλάτες του και στο τέλος η διαφορά μειώθηκε στους τρεις (18-15).

Πολύ νωθρά μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, με αποτέλεσμα να το… πληρώσει ξανά, καθώς η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε στο +8 (25-17). Μάλιστα, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να σκοράρουν με το… σταγονόμετρο οι Ρώσοι πήγαν στο +11 (33-22) στα μισά, χτυπώντας μέσα στη ρακέτα με τους Χάινς και Φρίλαντ. Οι Πρίντεζης και Λοτζέσκι μείωσαν σε 33-27, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν πάλι τις λύσεις για το νέο +11 (38-27). Οι Πειραιώτες κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια να παραμείνουν στο ματς και τελικά δεν άφησαν τη διαφορά να πάρει μεγαλύτερες εκτάσεις στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 41-33.

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα δεκάλεπτα, στο ξεκίνημα του τρίτου, ο Ολυμπιακός μπήκε εξαιρετικά. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έτρωγαν… σίδερα στην άμυνα και έτσι έτρεξαν ένα 8-0 για την ισοφάριση (41-41). Στη συνέχεια, ο Σπανούλης ενεργοποιήθηκε για τα… καλά (τόσο δημιουργικά, όσο και επιθετικά), κρατώντας τους «ερυθρόλευκους» σε απόσταση ενός καλαθιού (49-47), ενώ με τρίποντο του Στρόμπερι πέρασαν μπροστά (49-50) στα μισά. Η «απάντηση» των Ρώσων ήταν ο Χίγκινς, ο οποίος με πέντε δικούς του πόντους έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (54-50), ενώ τον ακολούθησε ο Τεόντοσιτς για το νέο +8 (60-52). Έκτοτε, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά στα ίδια επίπεδα (66-58), με το τρίποντο του Χάκετ στη λήξη του χρόνου να διαμορφώνει το 66-61.

Ο Ολυμπιακός πλησίασε στους τέσσερις πόντους (69-65) στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου και με τον Χάκετ να παίρνει… φωτιά, η διαφορά πήγε ακόμη και στους τρεις (73-70). Στη συνέχεια, λίγο οι διαιτητές (που σφύριζαν φουλ έδρα σε όλο ματς!), λίγο η αστοχία των «ερυθρόλευκων» έδωσαν την ευκαιρία στην ΤΣΣΚΑ να συντηρεί τη διαφορά της (77-72) και να την φτάνει ακόμη και στο +9 (83-74), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Χρόνος πλέον δεν υπήρχε για την ομάδα του Πειραιά, ώστε να κάνει την ολική ανατροπή, με αποτέλεσμα να προσέχει περισσότερο τη διαφορά και να γνωρίζει την ήττα με το τελικό 92-85.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-33, 66-61, 92-85