Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός – Μπασκόνια 71-70: Διπρόσωπος και… μισός νικητής

Στην σκιά της απώλειας του Θανάση Γιαννακόπουλου, ο Παναθηναϊκός ήταν καταπληκτικός για 25 λεπτά (56-33), ωστόσο βρέθηκε να χάνει με 58-61 (!!!) για να πάρει τελικά τη νίκη κόντρα στους Βάσκους χωρίς όμως να καλύψει τη διαφορά των 9 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στη Βιτόρια

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Μπασκόνια και την έπιασε στη βαθμολογία, αλλά αν και προηγήθηκε με 23 πόντους στα μισά της 3ης περιόδου όχι μόνο έχασε την ευκαιρία να υπερκαλύψει τη διαφορά της ήττας του στη Βιτόρια (9 πόντοι), αλλά κόντεψε να χάσει και τον αγώνα,.

Με δύο ασίστ του Καλάθη με αποδέκτες Παπαγιάνη, Κιλπάτρικ κι ένα δικό του τρίποντο ο ΠΑΟ προηγήθηκε στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα με 8-0! Οι παίκτες του Πιτίνο συνέχισαν να παίζουν άμυνα για σεμινάριο και με 2/2 βολές του Τόμας, αλλά και καλάθι του Παπαπέτρου το σκορ έφτασε στο 12-0 3’15» μετά την έναρξη του αγώνα με τον Περάσοβιτς να παίρνει εσπευσμένα τάιμ άουτ!

Οι πρώτοι πόντοι της Μπασκόνια ήρθαν στο 4′ (!!!) με 2/2 βολές του Φόιτμαν που έκανε το 13-2!  Το σκορ έφτασε στο 18-2 με το χουκ του Βουγιούκα και 1/2 βολές του Λάνγκφορντ και την Μπασκόνια μετά από 6 λεπτά να μην έχει σκοράρει εντός πεδιάς! Η διαφορά εκτινάχθηκε στο 21-2 με τρίποντο του Λάνγκφορντ, για να πετύχει η Μπασκόνια άλλη μια βολή με τον Χίλιαρντ (21-3) στο 7’15» και ο ίδιος παίκτης έκανε το 22-6 στο 8′ με το πρώτο καλάθι (τρίποντο)  των φιλοξενούμενων. Η Μπασκόνια έφτασε μέχρι το 24-10, αλλά το πρώτο δεκάλεπτο ολολήρώθηκε στο 26-10 με καλάθι του Λεκαβίτσιους.

Η β” περίοδος ξεκίνησε με γκολ-φάουλ του Παπαγιάννη, στο οποίο απάντησε ο Χίλιαρντ με τρίποντο, ενώ με νέο τρίποντο του Φόιτμαν η Μπασκόνια μείωσε σε 31-16 και με 2/2 βολές του Σιλντς πλησίασε σε 31-18 στο 12’20».  Η απάντηση του ΠΑΟ ήρθε με ένα σερί 6-0 για το 37-18 (κι είχε και 2 χαμένες βολές ο εκπληκτικός στην άμυνα Αντετοκούνμπο), στο οποίο απάντησε η Μπασκόνια με δικό της 0-5 και στο 26′ ο Σιλντς έχασε μόνος του το τρίποντο για να ακολουθήσει επιθετικό φάουλ του Ντιόπ  ο οποίος χρεώθηκε και με την τεχνική ποινή  φτάνοντας τα 4 φάουλ! Με καλάθι του Τόμας ο ΠΑΟ έστειλε τη διαφορά στους 20 (43-23) και στο 28’20» η διαφορά έφτασε στους 23 (48-25) με κάρφωμα του Παπαπέτρου που ξεσήκωσε τον κόσμο στις κερκίδες για να κλείσει το ημίχρονο στο 48-27 και μοναδικό μελανό σημείο για τον ΠΑΟ τις βολές (8/16)!

Στο πρώτο κομμάτι της 3ης περιόδου ο ΠΑΟ διατηρούσε με άνεση τη διαφορά φτάνοντας στο 56-33, αλλά σε εκείνο το σημείο κόλλησε επιθετικά, επιχειρώντας αναίτια μακρινά σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα για να δεχθεί ένα σερί 0-15 (!!!)  με τους Βάσκους να μειώνουν στους 8!

Τα καμπανάκια του συναγερμού ηχούσαν στο ΟΑΚΑ, αλλά ο Παναθηναϊκός στην εκκίνηση της Δ” περιόδου συνέχισε να σουτάρει τρίποντα με αποτέλεσμα η Μπασκόνια να μειώσει σε 58-57 διευρύνοντας το σερί της σε 2-24 (!!!). Μετά από λάθος του Κιλπάτρικ ο Χίλιαρντ έβαλε μπροστά την Μπασκόνια για πρώτη φορά στο ματς (58-59) και μετά το νέο άστοχο τρίποντο του Καλάθη ο Πουαριέ με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 58-61  στο 34′!

Οι φωνές του κόσμου ξύπνησαν τους πράσινους που άρχισαν να παίζουν άμυνα και με ένα μικρό σερί 5-0 πέρασαν μπροστά ξανά με 63-61 στο 35’30». Πλέον το άγχος βάραινε τους πάντες, με τον ΠΑΟ στο 65-63 να χάνει δύο τρίποντα και την Μπασκόνια να ισοφαρίζει 65-65 στο 37’30» και τον Πουαριέ να κάνει το 67-67 στο 38’20» για να έρθει ο Κιλπάτρικ και να ευστοχήσει στο τρίποντο στο 38’30»! Ο Αμερικανός επαιξε καταπληκτική άμυνα στην επόμενη φάση, αλλά αστόχησε στο κοντινό σουτ για να γίνει αβίαστο λάθος από τους Ισπανούς στο 39’20» και ο Ντεσόν Τόμας να ευστοχήσει για το 72-67 κι ενώ απομένουν 14 δευτερόλεπτα για το φινάλε! Στα 10 δευτερόλεπτα ο Πουαριέ χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, αλλά ο Καλάθης αστόχησε στην επίθεση και στο ένα (1) δευτερόλεπτο πριν το φινάλε ο Κιλπάτρικ έκανε φάουλ σε τρίποντο στον Χουέρτας που με 3/3 βολές διαμόρφωσε το τελικό 72-70!

-Νεκρική σιγή στο ΟΑΚΑ στο ενός λεπτού σιγής τη μνήμη του σπουδαίου παράγοντα.