Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός 73-81: Κυπελλούχος μετά από σούπερ τελευταίο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 23-6 στην τελευταία περίοδο ανέτρεψε την κατάσταση και με την έμπνευση του Μπαρτζώκα για χαμηλό σχήμα και χωρίς τον Σλούκα στέφθηκε Κυπελλούχος

Το επιμέρους 23-6 που έκανε ο Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο έκρινε τον τελικό συνδυαστικά με το κοντό σχήμα που επέλεξε ο Μπαρτζώκας και την κόπωση του Παναθηναϊκού.

Ο Ολυμπιακός είναι πλέον Κυπελλούχος για 10η φορά στην ιστορία του και κατέκτησε τίτλο για πρώτη φορά μετά το 2016. Μεγάλη εμφάνιση από Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ, σπουδαία δουλειά από ΜακΚίσικ και Γουόκαπ αλλά και τον Μάρτιν στην άμυνα. Ο Παναθηναϊκός που προηγήθηκε 67-58 στο 30′ (ενώ νωρίτερα είχε ξεφύγει με 12) είχε 0/14 σουτ στην τελευταία περίοδο και σκόραρε μόλις 6/8 βολές.

Εκεί φάνηκε και η  μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες καθώς ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε λύσεις ακόμα κι από το βάθος του πάγκου του και μάλιστα με τον Κώστα Σλούκα στον πάγκο. Ο Παναθηναϊκός έμεινε από ενέργεια, ο Νέντοβιτς περιορίστηκε στο κρεσέντο του πρώτου ημιχρόνου (19 πόντοι) καθώς στην επανάληψη είχε 0/10 σουτ.

Την ίδια στιγμή ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεγε σχήμα με Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Μάρτιν. Κάπως έτσι βρήκε περισσότερη ενέργεια στην άμυνά του, σταμάτησε τη δημιουργία του Παναθηναϊκού και άλλαξε ο ρυθμός. Ο Παναθηναϊκός σκόραρε μόνο με βολές στην τελευταία περίοδο (6/8) και μάλιστα βρήκε σκορ μετά από 7΄24”!!! Ηδη ο Ολυμπιακός είχε τρέξει σερί 15-0, είχε μετατρέψει το 58-67 σε 73-67 και είχε πάρει το πάνω χέρι, ψυχολογικά κι αγωνιστικά.

Πλέον οι Πειραιώτες, με τον Ντόρσεϊ (δικαίως αναδείχθηκε MVP) να έχει αλλάξει επιθετικά το παιχνίδι, είχαν το πάνω χέρι. Ο Παναθηναϊκός πελαγοδρομούσε, ταλαιπωρημένος και βέβαια δε μπορούσε με 7 παίκτες rotation να αλλάξει τίποτα. Ειδικά το πρόβλημα στον άσο με τον Γιόβιτς να είναι εκτός τόπου και χρόνου (και τον Μποχωρίδη στον πάγκο μετά τα πρώτα του φάουλ) πλήγωσρ τους πράσινους που κατέρρευσαν στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-38, 67-58, 73-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 10, Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 2, Κασελάκης 4, Γουάιτ 15, Γιόβιτς, Νέντοβιτς 23, Έβανς 6, Σαντ Ρος 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8, Ντόρσεϊ 21, Φαλ 7, Σλούκας 10, Μάρτιν 4, Βεζένκοφ 18, Πρίντεζης, Παπανικολάου 2, Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9