Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 2-0: «Πράσινο» το ντέρμπι

O Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός και επικράτησε 2-0 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ για την 22η αγωνιστική της Super League 1.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε πρώτος στο 10ο λεπτό του ματς όταν ο Μίσιτς με υπέροχη κάθετη έβγαλε τον Σφιντέρσκι τετ α τετ με τον Διούδη, ο Πολωνός επιχείρησε το πλασέ με τη μια και έστειλε τη μπάλα σύριζα έξω από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ του Παναθηναϊκού.

Ένα λεπτό αργότερα ήταν η στιγμή για τους γηπεδούχους να απειλήσουν με την κεφαλιά του Μακέντα να την μπλοκάρει ο Ζίφκοβιτς. Ο Ιταλός απείλησε ξανά στο 16΄όμως το σου πέρασε άουτ.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε τρόπο να σκοράρει στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ με τον Μακέντα λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημίχρονου. Στο ΟΑΚΑ όλοι πανηγύρισαν το τέρμα του Ιταλού, όμως, αυτό εντέλει ακυρώθηκε. Με παρέμβαση του VAR, δόθηκε παράβαση για χέρι στον Μακέντα.

Στο 48ο λεπτό ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι με τον Ίνγκασον να ανατρέπει τον Χρήστο Δώνη και τον Μακέντα να κάνει το 2-0. Στο 56ο λεπτό ύστερα από βαθιά μπαλιά ο Ίνγκασον άφησε τη μπάλα να σκάσει και αυτή πέρασε προς τον Χατζηγιοβάνη που έφυγε τετ α τετ και με ωραίο σκαφτό σουτ νίκησε τον Ζίβκοβιτς και έκανε το 2-0. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης (71΄Ανουάρ), Δώνης, Χατζηγιοβάνης (77΄Νούνες), Ζαχίντ, Νάγκι, Μακέντα

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Γιαννούλης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Μάτος, Εσίτι, Μαουρίτσιο, Βιεϊρίνια (71΄Πέλκας), Λημνιός, Μίσιτς, Σφιντέρσκι (71΄Άκπομ)