Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

«Πάντα μια καινούργια εμπειρία», δήλωσε ο Βίτορ Περέϊρα που ευχαρίστησε τους φιλάθλους…

«Είναι πάντα μια καινούρια εμπειρία. Έχουμε καταπληκτικούς φιλάθλους. Το παιχνίδι δεν ήταν καθόλου εύκολο. Με τη δική τους βοήθεια καταφέραμε και κερδίσαμε και τους ευχαριστώ», δήλωσε ο Βίτορ Περέϊρα για τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναιτωλικού, που τον έφερε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

1194786«Είναι μία ομάδα πολύ οργανωμένη και με καλή άμυνα ο Παναιτωλικός. Καταφέραμε να βάλουμε δύο γκολ σ’ αυτή την ομάδα. Θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει κάποιο γκολ από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο δημιουργήσαμε σημαντικές ευκαιρίες. Είμαι ικανοποιημένος από το γεγονός ότι καταφέραμε και κερδίσαμε» πρόσθεσε ο Πορτογάλος τεχνικός.

Ο Παναιτωλικός του Μάκη Χάβου λοιπόν, έβαλε και πάλι δύσκολα στους πρωταθλητές, καθώς είχε κλείσει τους διαδρόμους προς την περιοχή του Στεφανάκου. Ο τελευταίος ήταν από τους κορυφαίους των φιλοξενούμενων πραγματοποιώντας δύσκολες επεμβάσεις.

Για τους νικητές, ο Ντοσεβί έκανε πολύ καλό παιχνίδι, όπως και στην Ξάνθη στο ντεμπούτο του Περέιρα. Ο Γάλλος με τον Πορτογάλο στον πάγκο δείχνει μεταμορφωμένος προς το καλύτερο βοηθώντας τους Πειραιώτες στον τομέα του σκοραρίσματος.

Ο Ολυμπιακός είχε την μπάλα στα πόδια του από την αρχή του αγώνα και προσπαθούσε κυρίως από τα αριστερά δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του Παναιτωλικού. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας φορτώσει τον άξονα δεν επέτρεπαν στους ερυθρόλευκους να περάσουν κάθετες μπαλιές προς τον Μήτρογλου και παράλληλα αντιδρούσαν σωστά γεμίσματα από τα άκρα.

Ο Ντοσεβί έμενε στη γραμμή στα δεξιά, σε αντίθεση με τον Αφελάι που σύγκλινε χωρίς ιδιαίτερο λόγο και στόχο. Με τον Ολυμπιακό φλύαρο και με μόλις ένα σουτ του Μαζουακού, που κόντραρε και άλλο ένα του Ντοσεβί, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Στεφανίδης, ο Παναιτωλικός ξεκίνησε να ψάχνει τις αντεπιθέσεις. Οι Αγρινιώτες ανησύχησαν τον Ρομπέρτο λίγο πριν το 20λεπτο, φάση που ξύπνησε τους παίκτες του Περέιρα.

Οι πρωταθλητές μετά το 25λεπτο ανέβασαν ρυθμό και αυτό οφειλόταν στον Φορτούνη, ο οποίος κινούμενος πότε στη μία άκρη και πότε στην άλλη, έδινε στηρίγματα και πάσες στους συμπαίκτες του. Ο Αφελάι βρήκε πλέον περισσότερους χώρους και στο 26′ είδε τον Ετζεγκέλε να του στερεί το γκολ με το πόδι και στο 39′ τον Στεφανάκο να διώχνει δύσκολα την μπάλα τόσο από το δικό του σουτ, όσο και από αυτό του Φορτούνη στην ίδια φάση.

Οπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε το δεύτερο. Ο Παναιτωλικός συνέχισε να προσέχει τα μετόπισθεν και να είναι κλεισμένος στην περιοχή του, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που πίεζε για να ανοίξει το σκορ. Τα γεμίσματα από τα άκρα αποτελούσαν εύκολη λεία για τους Μαλεζά, Ετζεγκέλε, ενώ όσες φορές οι ερυθρόλευκοι βρήκαν τρόπο να μπουν στην περιοχή, εκεί δέσποζε η παρουσία του Στεφανάκου. Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων στο 52′ αντέδρασε και πάλι σωστά, σταματώντας τους Ντοσεβί και Μανιάτη.

Ο Περέιρα βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να πετύχει το στόχο της, αποφάσισε να ρισκάρει περισσότερο, αλλάζοντας το σύστημα του σε 4-4-2 και χωρίς καθαρό οργανωτή. Ο Ντουρμάζ πήρε τη θέση του Φορτούνη και ο Μπενίτες του Αφελάι στο 65′. Ο Μάκης Χάβος δεν είχε λόγο να κουνήσει ακόμα κάποιο…. πιόνι του στην προπονητική σκακιέρα, καθώς οι παίκτες του είχαν καταφέρει να κρατήσουν τον Ολυμπιακό στο μηδέν.

Με τον Ντοσεβί στα αριστερά και τον Ντουρμάζ στα δεξιά οι ερυθρόλευκοι βρήκαν λύση και άνοιξαν το σκορ. Ο πρώτος έφυγε στην αντεπίθεση και πάσαρε στον Μήτρογλου, ο Ελληνας άσος κλείστηκε ανάμεσα από τρεις αντιπάλους του. Τελικά οι κόντρες ευνόησαν τον Ντοσεβί, ο οποίος με αριστερό σουτ έλυσε το «Γόρδιο δεσμό» και έβαλε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού του σκορ.

Ο Χάβος θέλησε να… βαδίσει στο δρόμο που χάραξε ο Πορτογάλος τεχνικός και άλλαξε το σύστημα του σε 4-4-2. Ο Βασιλείου πήρε θέση στην επίθεση με στόχο να γεμίσει την περιοχή του Ρομπέρτο, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του.

Μετά το 1-0 ο Παναιτωλικός είχε περισσότερο από πριν την μπάλα στα πόδια του, όμως δεν μπορούσε να βρει τρόπο για να φτάσει με αξιώσεις απέναντι από τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού. Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον ανοικτό γήπεδο μπροστά τους και στο 79′ ο Ντουρμάζ ανάγκασε τον Στεφανάκο σε δύσκολη επέμβαση. Ο τελευταίος δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στις καθυστερήσεις του αγώνα όταν ο Σουηδός πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έστρωσε στον Μανιάτη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού με σουτ στην κίνηση έστειλε τη «στρογγυλή θεά» για δεύτερη φορά στα δίχτυα για να γράψει το τελικό 2-0.

Με αυτή τη νίκη Ο Ολυμπιακός έφτασε τους 45 βαθμούς δύο περισσότερους από τον ΠΑΟΚ που ακολουθεί, ενώ ο Παναιτωλικός παρέμεινε στην πέμπτη θέση με 31 βαθμούς, ένα λιγότερο από τον Αστέρα και ένα περισσότερο από τη Βέροια…