Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Πήραν το ντέρμπι μέσα στην Τούμπα οι ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 του ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι της Super League 1 με την ομάδα της Θεσσαλονικής να διαμαρτύρεται τόσο για το γκολ των «ερυθρόλευκων» όσο και για το ακυρωθέν τέρμα του Βαρέλα.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό όταν ο Ραντζέλοβιτς γύρισε την μπάλα και αυτή βρήκε στον Γιαννούλη καταλήγοντας στα δίχτυα. Όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα και τρία λεπτά αργότερα ο Βαρέλα έκανε το 1-1 βάζοντας «φωτιά» στην Τούμπα.

Ο Γερμανός διαιτητής όμως συμβουλέυτηκε το VAR και ακύρωσε το γκολ. Και για τις συγκεκριμένες δυο φάσεις η ΠΑΕ ΠΑΟΚ αντέδρασε καθώς θεωρεί ότι στο γύρισμα του Σέρβου είχε περάσει η μπάλα άουτ ενώ τονίζουν ότι δεν υπάρχει οφσάιντ στον Βαρέλα.

Στη συνέχεια του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε το ματς κάνοντας ένα ακόμα βήμα για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια, Μίσιτς, Λημνιός (82΄Λάμπρου), Μαουρίσιο (75΄Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (64΄Άκπομ), Σφιντέρφσκι.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (90+2΄Γκασπάρ), Ελ Αραμπί (69΄Χασάν), Ραντζέλοβιτς (83΄Μασούρας).