ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός 5-0: «Περίπατος» για τους Θεσσαλονικείς στην Τούμπα

ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός: Ο «Δικέφαλος» με ένα γκολ του Μουργκ στο πρώτο ημίχρονο κι ένα ξέσπασμα στις αρχές του δεύτερου και γκολ των Σβαμπ, Τζόλη, Σφιντέρσκι μετέτρεψε σε περίπατο το ματς με τους Αγρινιώτες. Ο Πολωνός φορ έβαλε το κερασάκι στο 90′ για το 5-0.

Ο ΠΑΟΚ μετά την ήττα στο Φάληρο από τον Ολυμπιακό έπρεπε να νικήσει τον Παναιτωλικό για να μην χάσει κι άλλο έδαφος.

Για μισή και πλέον ώρα ήταν εγκλωβισμένος στην Τούμπα κόντρα στους Αγρινιώτες, αλλά στο 39′ έκανε το 1-0 ο Μουργκ και στο δεύτερο μέρος ξέσπασε καταιγίδα. Ο ΠΑΟΚ με γκολ των Σβαμπ, Τζόλη, Σφιντέρσκι στο 61′ είχε ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-0 και στο 90′ ο Πολωνός έβαλε το κερασάκι για το τελικό 5-0.

Έτσι, έπιασε τον Άρη, ενώ ο Παναιτωλικός για ένα ημίχρονο είχε καλή εικόνα, αλλά έφυγε με πέντε γκολ στην πλάτη του.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με 4-2-3-1. Ο Ζίβκοβιτς στο τέρμα, δεξί μπακ ο Ροντρίγκο και αριστερό ο Περέιρα. Στόπερ ήταν οι Ίνγκασον, Βαρέλα και στα χαφ οι Αουγκούστο, Σβαμπ.

Δεξί εξτρέμ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, αριστερό ο Τζόλης και ο Μουργκ πίσω από τον Σφιντέρσκι.

Ο Παναιτωλικός παρατάχθηκε με 4-3-3. Ο Κνετ στο τέρμα, δεξί μπακ ο Τζανακάκης, αριστερό ο Περέιρα και στόπερ οι Μαλής, Τσότσαλιτς. Στα χαφ οι Αρσούρα, Ταχάρ, Τσιγγάρας, αριστερά ο Αριγίμπι, δεξιά ο Μπαρμπόσα και στην κορυφή ο Ντίας.

Ο «Δικέφαλος» είχε έμπειρους παίκτες όπως οι Βιεϊρίνια, Εκ Καντουρί εκτός, ενώ στον πάγκο ήταν και ο φορμαρισμένος Ουάρντα.

Οι γηπεδούχοι, λοιπόν, είδαν τον Παναιτωλικό να ισορροπεί το ματς και η πρώτη τους καλή στιγμή ήταν στο 25’. Ο Σφιντέρσκι πήρε το γύρισμα από τον Περέιρα και σούταρε, ο Κνετ απέκρουσε και στη συνέχεια ο Αουγούστο σούταρε άουτ. Σε εκείνο το σημείο, μάλιστα, η κατοχή ήταν 51%-49%.

Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, βρήκε γκολ πριν βγει το ημίχρονο. Σε μία αντεπίθεση στο 39’, ο Μουργκ πήρε την πάσα από τον Ζίβκοβιτς, έκανε μία εκπληκτική ντρίμπλα στον Μαλή, έχασε αρχικά την ισορροπία του, αλλά στη συνέχεια εκτέλεσε με το αριστερό στην αριστερή γωνία του Κνετ. Στο 44’ σουτ του Αρσούρα έφυγε άουτ και το ημίχρονο έκλεισε με φάση για τον ΠΑΟΚ. Από εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Σφιντέρσκι απέκρουσε προσωρινά ο Κνετ και αστόχησε από καλή θέση στη συνέχεια ο Ίνγκασον.

Ο Πάμπλο Γκαρσία αντικατέστησε στο 46’ τον Αουγκούστο, ο οποίος είχε και κίτρινη κάρτα, με τον Ελ Καντουρί, ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το ματς και το έκανε. Στο 51’ σέντρα του Ροντρίγκο, με κεφαλιά του Σβαμπ έγινε το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ πλέον είχε διώξει το άγχος και στο 57’ σε γύρισμα και πάλι του Ροντρίγκο, έγινε το 3-0 από τον Τζόλη.

Ο ΠΑΟΚ, όμως, δεν σταμάτησε εκεί. Στο 61’ από λάθος του Αρσούρα, έκλεψε ο Ελ Καντουρί κι έδωσε στον Σφιντέρσκι, ο οποίος απέφυγε τον Κνετ κι έκανε το 4-0.

Ο «Δικέφαλος» είχε μετατρέψει τον αγώνα σε περίπατο και ο Πάμπλο Γκαρσία βρήκε την ευκαιρία να ξεκουράσει ορισμένους βασικούς του παίκτες.

Στο 90′ μπήκε το κερασάκι στην τούρτα από τον Σφιντέρσκι, ο οποίος πήρε τη μπάλα από τον Ελ Καντουρί κι έκανε το τελικό 5-0.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Περέιρα, Αουγκούστο, Σβαμπ (78’ Τσιγγάρας), Τζόλης (66’ Λάμπρου), Α. Ζίβκοβιτς (66’ Ουάρντα), Μουργκ (78’ Νινούα), Σφιντέρσκι.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Μαλής, Τσότσαλιτς, Τζανακάκης, Περέιρα, Ταχάρ (62’ Μάζουρεκ), Αρσούρα (62’ Λιάβας – 77’ λ.τρ. Ντάλσιο), Τσιγγάρας, Μπαρμπόσα (66’ Μανθάτης), Αριγίμπι, Ντίας (66’ Βέργος).