Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Πάρτι η Ρεάλ (96-87 την Φενέρ)- στον τελικό με τον Ολυμπιακό

Με σημείο αναφοράς την άμυνα της, η Ρεάλ Μαδρίτης έστησε πάρτι στο «σπίτι» της, επικρατώντας πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 96-87 της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ και προκρίθηκε για τρίτη σερί χρονιά στον τελικό της Ευρωλίγκας, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.ImageHandlerΗ Φενέρ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προσπάθησε να κρατήσει τη Ρεάλ μακριά από τον συνήθη ρυθμό της και προηγήθηκε με 11-12 στο 6′. Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ έκανε το 18-15 στο 8′, αλλά οι Βέσελι και Πρέλντζιτς πέτυχαν σημαντικά καλάθια κι έδωσαν προβάδισμα στη Ρεάλ (20-21) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ρεάλ προσέφερε ένα απολαυστικό υπερθέαμα σκοράροντας ασταμάτητα από κάθε θέση με τους Ρίβερς και Αγιόν να ξεχωρίζουν από την περίμετρο και τη ρακέτα αντίστοιχα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 55-35 και τη συγκλονιστική συγκομιδή των 18 ασίστ και κανενός λάθους από πλευράς Μαδριλένων. Μάλιστα, η διαφορά είχε φτάσει και στους 21 πόντους (53-32 στο 18′). Ο Κέι Σι Ρίβερς πέτυχε τέσσερα τρίποντα κατά τη διάρκεια της δεύτερη περιόδου και ήταν ο παίκτης-κλειδί, ώστε να απογειωθεί η διαφορά.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ξεκίνησε από εκεί που είχε σταματήσει το πρώτο ημίχρονο και οι Γιουλ και Ρούντι έγραψαν το 61-35. Η Φενέρ, πάντωνς πάλεψε να κατεβάσει τη διαφορά και με καλάθι Γκάουντλακ διαμορφώθηκε το 64-43, ενώ ο Μπογκντάνοβιτς έκανε το 66-46. Στο 25ο λεπτό, ο Μαχμούτογλου ευστόχησε σε τρίποντο για το 67-51 και λίγο αργότερα ο Βέσελι μείωσε σε 69-55.

Τελικά, οι ομάδες οδοηγήθηκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 76-59. O Kέι Σι Ρίβερς δεν είχε διάθεση να …σταματήσει και έγραψε το 79-59, με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, ο Γκάουντλακ ευστόχησε σε καλάθι για το 84-72, αλλά το τρίποντο του Γιουλ ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 15. Στο 38′, ο Αμερικανός της Φενέρ μείωσε στους 11 (90-79) και ο Μαχμούτογλου έκανε το 92-82. Ωστόσο, η Ρεάλ δεν μπορούσε να γκρεμίσει ο, τι έχτιζε και πήρε τη νίκη με το τελικό 96-87.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 55-35, 76-59, 96-87.

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Ρίβερς 17 (5), Φερνάντεθ 12 (2), Νοτσιόνι 12 (1), Ματσιούλις 2, Ρέγες, Ροντρίγκεθ 13 (3), Αγιόν 18, Κάρολ 7 (1), Γιουλ 12 (2), Μπουρούσης 1, Σλότερ 2.

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 26 (2), Ζήσης 2, Μπιέλιτσα 11 (1), Έρντεν, Μαχμούτογλου 6 (2), Μπογκντάνοβιτς 12 (2), Σαβάς 2, Ζόριτς 6, Βέσελι 20, Σιπάχι, Πρέλντζιτς 2.