Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Πέρασε από τα Γιάννινα με Καρντόσο

Τη νίκη με 2-0 πήρε ο Ολυμπιακός στα Γιάννινα, επί του ΠΑΣ, για τη 14η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Στο πρώτο ημίχρονο, παρόλο που το γήπεδο ήταν σε πολύ κακή κατάσταση, έγινε ένα αρκετά καλό παιγνίδι, με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος, αλλά και τον ΠΑΣ, να ψάχνει το γκολ με επικίνδυνες αντεπιθέσεις.

Στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Λίλα ανέτρεψε τον Φορτούνη και είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Η φάση αυτή ήταν ακριβώς στη γραμμή της περιοχής και ήταν πολύ σύσκολη, καθώς ο Λίλα φαίνεται να πατάει τη γραμμή της περιοχής και οι ερυθρόλευκοι ζήτησαν πέναλτι, το οποίο ο διαιτητής δεν έδειξε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε και ο ΠΑΣ, κλείστηκε στην περιοχή προσπαθώντας να μην δεχτεί γκολ.

Τη λύση, έδωσε στο 68 ο Καρντόσο, πετυχαίνοντας το πρώτο φετινό του γκολ.

Ο ΠΑΣ προσπάθησε να αντιδράσει και έχασε στις καθυστερήσεις 2 πολύ καλές ευκαιρίες με τον Κόντε, για να ισοφαρίσει.

Στο 92, ο Σεμπά με εξαιρετική λόμπα, κρέμασε τον πολύ καλό Περιστερίδη και κλείδωσε το ματς για τον Ολυμπιακό.