Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Πέρασε από το ΟΑΚΑ με 70-62 ο Παναθηναϊκός- πάλεψε η ΑΕΚ

Αλώβητος πέρασε από το ΟΑΚΑ, στο οποίο αγωνίστηκε ως φιλοξενούμενος ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε της ΑΕΚ με 70-62, σε ένα παιχνίδι με πολύ τακτική, με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να αναδεικνύεται νικητής στην σκακιέρα των προπονητών.

160ff31af125c05e80c94e1d3c9fd0d9_LΤο παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην 3η περίοδο, όπου το «τριφύλλι» με ένα επιμέρους σερί 23-11 καθάρισε το παιχνίδι, παίζοντας φοβερή άμυνα και ουσιαστικά εκμηδενίζοντας το inside παιχνίδι του Μπονσού, και αφήνοντας μόλις στους 3 πόντους τον Ίνγκλις με 1/8 τρίποντα , και τον Ντελινικάιτις στους 2 πόντους με 1/5 σουτ. Για τον Παναθηναϊκό ο Μπατίστα είχε 16 πόντους (7/10 διπ.) και 10 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους είχε ο Γκιστ και 12 πόντους ο Σλότερ. Πολύ καλός ήταν και ο Διαμαντίδης με 8 πόντους και 6 ασίστ. Για την Ένωση, ο Μπονσού είχε 18 πόντους με 11 ριμπάουντ, ενώ από 12 πόντους είχαν οι Χέρστον (1/6 τριπ.) και Σάκοτα. Στα πολύ θετικά η παρουσία του κόσμου της ΑΕΚ…γεγονός που εκθείασε στο ημίχρονο και ο διοικητικός ηγέτης του Παναθηναϊκού, Δ.Γιαννακόπουλος.

Το φίλμ

Πολύ νευρικά ξεκίνησε το παιχνίδι, με τις δυο ομάδες να επιδίδονται σε συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις, με τον Παναθηναϊκό να ανοίγει το σκορ με μια βολή του Σλότερ στο 7:21 (0-1), και την ΑΕΚ στην συνέχεια να απαντά με ένα σερί 7-0 και να προηγείται με 7-1 μετά από τρίποντο του Ίνγκλις στο 5’. Ο Μπατίστα πέτυχε το πρώτο «πράσινο» καλάθι στο 5:34 (7-3), με τον Νέλσον να δίνει πνοή στην ομάδα του, και με ένα επιμέρους σερί 2-8 να της δίνει το προβάδισμα με 9-11 στο 8’ , με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με 11-15 χάρη σε δυο βολές του Παππά.

Στο ίδιο αργό μοτίβο κυμάνθηκε και η 2η περίοδος με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει με καλάθι του Ντελινικάιτις στον αιφνιδιασμό σε 19-19 (15’), με τον πολύ θετικό Κασελάκη να τις δίνει το προβάδισμα με 21-20. Ο Διαμαντίδης με το μοναδικό «πράσινο» τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε το 21-23, με τον Κασελάκη με δικό του τρίποντο να ισοφαρίζει σε 27-27, και τον Παναντωνίου με 1/2 βολές να κλείνει το σκορ για το πρώτο ημίχρονο με 28-27, αφήνοντας τους «πράσινους» για 2:11 χωρίς σκορ. Η ΑΕΚ στο πρώτο μισό του αγώνα είχε 2/14 τρίποντα και ο Παναθηναϊκός 1/8, ενώ παράλληλα είχε και 11 λάθη με την Ένωση να έχει εννέα!

Ο Παναθηναϊκός, με τον Διαμαντίδη να μοιράζει από την περιφέρεια μπήκε αρκετά σοβαρά στην 3η περίοδο και με δυο συνεχόμενα τρίποντα από Γκιστ και Γιάνκοβιτς προσπέρασε με 28-33 στο 22’, για να μειώσει με τζαμπ σουτ ο Μπονού σε 30-33. Ωστόσο,οι «πράσινοι» μέσα από την πολύ καλή άμυνα τους έβγαλαν συνεχόμενους αιφνιδιασμούς και με ένα σερί 8-0 προσπέρασαν με 30-41 στο 26’, με την ΑΕΚ να φτάνει στο δικό της σερί, και ένα 7-0, μετά από τρίποντο του Αθηναίου να μειώνει το σκορ στο 37-41 στο 28’. Από εκεί και πέρα ο Σλότερ πέτυχε ένα δύσκολο τζάμπ σουτ για το 37-43, με τον Χαραλαμπόπουλο με τρίποντο από την δεξιά γωνία να γράφει το 37-46, με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με 39-50 για το «τριφύλλι» χάρη σε ντράιβ του Σλότερ ακριβώς στην εκπνοή.

Ο Σάκοτα με προσωπική ενέργεια κατάφερε να μειώσει για την ΑΕΚ σε 42-50 με καλάθι και εκτελεσμένη βολή με την έναρξη της 4ης περιόδου, με τον Σλότερ να πετυχαίνει πέντε διαδοχικούς πόντους και με τρίποντο να φέρνει τον Παναθηναϊκό στο +13 (42-55) στο 33’. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για το συγκρότημα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, το οποίο με την πολύ σφικτή άμυνα του κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά και στο +16 (45-61) στο 36’, με τον Διαμαντίδη με τρίποντο να την φέρνει στο +17 (47-64) στο 37’. Ωστόσο, η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και έτσι με διαδοχικά τρίποντα από Χέρστον και Σάκοτα μείωσε σε 53-64 στο 2:21 πριν το φινάλε, ανεβάζοντας το τέμπο στην «κιτρινόμαυρη» κερκίδα. Η Ένωση συνέχισε το σερί της μειώνοντας την διαφορά στο -8 (56-64) στο 1:34, με τον Διαμαντίδη ουσιαστικά να καθαρίζει το παιχνίδι με 2 εύστοχες βολές, και μια τρομερή ασίστ στον Μπατίστα ο οποίος έγραψε το 56-68, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 62-70, χάρη σε γκολ-φάουλ του Μπονσού.

Δεκάλεπτα: 11-15, 28-27, 39-50, 62-70

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 1, Ντελινινκάιτις 2, Σάκοτα 12 (2), Κασελάκης 5 (1), Πολυτάρχου, Χέρστον 12 (1), Γουίλιαμσον, Σαρικόπουλος 4, Αθηναίου 5 (1), Μιλόσεβιτς, Μενσά-Μπονσού 18, Ίνγκλις 3 (1).

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 12 (1), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης 3, Νέλσον 6, Παππάς 2, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 13 (1), Μπατίστα 16, Παπαγιάννης.

Πηγή: basketblog.gr