Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Πέρασε και από το Περιστέρι ο Ολυμπιακός

Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν τα έξι σερί τρίποντα σε Ελλάδα και Ευρώπη, καθώς πέρασαν και από το Περιστέρι επικρατώντας 1-0 κόντρα στον Ατρόμητο.

Το γεγονός ότι η ομάδα του Κορακάκη δεν μπήκε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα την αδικεί. Τόσο γιατί ήταν καλύτερη και έχασε τρεις μοναδικές ευκαιρίες με τους Στόιτσεφ και Βασιλείου, όσο και γιατί ο Δελφάκης και οι βοηθοί του τα έκαναν μαντάρα. Αρχικά ακύρωσαν κακώς για οφσάιντ τέρμα του Λε Ταλέκ (27’), ενώ στην συνέχεια ο Ιντέγε δεν αποβλήθηκε για χτύπημα εκτός φάσης στον Κατράνη (39’). Στο 7’ ο βοηθός Κουρέντας δεν είδε ούτε το οφσάιντ του Στόιτσεφ, αλλά ούτε και το χέρι-πέναλτι του Ντα Κόστα στην περιοχή. Οι Περιστεριώτες διαμαρτύρονται επίσης για χτύπημα εκτός φάσης και του Φιγκέιρας στον Μαυροβούνιο (44’) που αποχώρησε με σκίσιμο στο μάτι, αλλά και για πέναλτι του Καπίνο στον Κεϊτά (45’). Στις δύο τελευταίες φάσεις τα ριπλέι δεν είναι διαφωτιστικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες βελτιώθηκαν στην κυκλοφορία της μπάλας και εκμεταλλευόμενοι την κούραση των γηπεδούχων άνοιξαν το σκορ με όμορφη κεφαλιά του Ιντέγε στο 54ο λεπτό. Η ομάδα του Κορακάκη δεν μπόρεσε να αντιδράσει και με εξαίρεση την μεγάλη ευκαιρία του Στόιτσεφ στο 80΄δεν άγχωσε ιδιαίτερα τον Καπίνο.

Οι συνθέσεις:

Ατρόμητος (Γιώργος Κορακάκης):Γκορμπούνοφ, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κατράνης, Κιβρακίδης, Ούμπιδες, Στόιτσεφ (85’ Δ.Παπαδόπουλος), Βασιλείου (72’ Λημνιός), Κεϊτά , Μπάγκα (64΄Μπρίτο), Λε Ταλέκ

Στον πάγκο: Ν. Παπαδόπουλος, Κοντοές, Τόνσο, Μπίτολο

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Ρέτσος, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Μιλιβόγεβιτς, Μαρτίνς, Σεμπά, Φορτούνης (89’ Ρομάο), Ελιουνούσι (85’ Πάρντο), Ιντέγε

Στον πάγκο: Λεάλι, Μπουχαλάκης, Καρντόσο, Ντομίνγκες, Ομάρ