Πέρασε με νίκη από το «Ανφιλντ» η Μάντσεστερ (2-1 τη Λίβερπουλ)

Θέση στο επόμενο Champions League κλείνει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καθώς μετά το σημερινό διπλό, 2-1 στο Άνφιλντ, ξέφυγε με 5 βαθμούς από την Λίβερπουλ.

pegasus_LARGE_t_1041_106527357_type12395Οι «κόκκινοι διάβολοι» καθάρισαν με δύο γκολ του Χουάν Μάτα (το δεύτερο ήταν… ποίημα), ενώ το τέρμα του Στάριτζ (69′) δεν ήταν αρκετό σε ένα ντέρμπι με πολύ ένταση που σημαδεύτηκε από την αποβολή του Στίβεν Τζέραρντ, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο ημίχρονο και… 48 δευτερόλεπτα μετά αποβλήθηκε γιατί πάτησε τον Ερέρα!

Στις καθυστερήσεις ο Μινιολέ απέκρουσε πέναλτι (ανακάλυψη του διαιτητή…) του Ρούνεϊ!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε την 4η σερί νίκη και είναι 4η, στο -1 από την 3η Άρσεναλ, και άφησε τους «κόκκινους» πέντε βαθμούς πίσω της. Η Λίβερπουλ έχασε μετά από 13 αγωνιστικές (10-3-0) και πέντε σερί νίκες…

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Εμρέ Τζαν, Σκρτελ, Σακό, Χέντερσον, Τζο Άλεν, Λαλάνα (46′ Τζέραρντ), Αλμπέρτο Μορένο (66′ Μπαλοτέλι), Στέρλινγκ, Κοουτίνιο, Στάριτζ.
ΜΑΝ. ΓΙΟΥΝ.: Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Φιλ Τζόουνς, Μπλιντ (90’+5 Ρόχο), Κάρικ, Αντέρ Ερέρα (83′ Φαλκάο), Φελαϊνί, Μάτα, Άσλεϊ Γιάνγκ (55′ Ντι Μαρία), Ρούνεϊ.