Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Πήρε «αέρα» οχτώ βαθμών ο Ολυμπιακός – 2-1 με τον Ατρόμητο στο Καραϊσκάκης

Τα γκολ από τους Αφελάι και Μήτρογλου
olumpiakos-atromitos

Σαφέστατο προβάδισμα για την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος απόκτησε από σήμερα ο Ολυμπιακός, που νίκησε 2-1 τον Ατρόμητο στο «Γ. Καραϊσκάκης» στο πλαίσιο της εμβόλιμης 22ης αγωνιστικής και ανέβασε τη διαφορά από τους Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ στους οκτώ βαθμούς.

Με τους «ερυθρόλευκους» να πιέζουν ασφυκτικά την πρώτη πάσα, οι γηπεδούχοι περιόρισαν γρήγορα τον Ατρόμητο στο μισό γήπεδο, καθώς οι παίκτες των φιλοξενούμενων δυσκολεύονταν όχι μόνο να κρατήσουν την μπάλα αλλά και να κάνουν 2-3 συνεχείς μεταβιβάσεις.

Σπουδαία φάση πάντως δεν είχε καταγραφεί στο παιχνίδι έως το 30ό λεπτό, όταν ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στην πρώτη τελική προς την εστία του Γκορμπούνοφ: στο σημείο εκείνο ο Ντομίνγκες σέντραρε ωραία από δεξιά και ο Αφελάι με «ζυγισμένη» κεφαλιά στην αριστερή γωνία έκανε το 1-0.

Οι παίκτες του Βίτορ Περέιρα συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη, με προφανή λογική να διατηρήσουν με ασφάλεια το προβάδισμα και στη συνέχεια να επιδιώξουν το δεύτερο γκολ.

Οι γηπεδούχοι δεν πατούσαν «περιοχή» αλλά απειλούσαν με σουτ έξω από αυτή, όπως στο 51ο λεπτό με την πολύ ωραία και τεχνική προσπάθεια του Τσόρι να περνά ελάχιστα άουτ και το σουτ του Ντουρμάζ να κοντράρει στον Λαζαρίδη και η μπάλα να αγγίζει το δεξί δοκάρι του Γκορμπούνοφ για να καταλήξει κόρνερ στο 59΄.

Τελικά ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2-0 με το 13ο γκολ του Μήτρογλου στη φετινή Σούπερ Λίγκα, όταν σε κομπίνα μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα «στρώθηκε» στον διεθνή επιθετικό από πάτημα του Φορτούνη κι εκείνος με αριστερό σουτ νίκησε τον Γκορμπούνοφ για δεύτερη φορά.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων έφτασε στο γκολ στην ουσιαστική πρώτη (και τελευταία) ευκαιρία που είχε στον αγώνα, όταν στο 82ο λεπτό ο τεχνίτης Μαρσελίνιο βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας και με εξαιρετικό αριστερό «σκάψιμο» πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μέγερι, που έμεινε όρθιος.