Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Premier League, Άρσεναλ-Νιούκαστλ 4-0: Τεσσάρα για τους κανονιέρηδες πριν τον Ολυμπιακό

Λίγες ημέρες πριν το πρώτο ευρωπαϊκό ραντεβού με τον Ολυμπιακό, η Άρσεναλ ήταν εντυπωσιακή, έκανε την καλύτερη φετινή εμφάνιση, διέλυσε με 4-0 τη Νιουκάστλ εντός κι ελπίζει στο σεντόνι. Αλλωστε, είναι στο -7 από την τετράδα, ενώ εκκρεμεί και η τιμωρία της Σίτι.

Οι Λονδρέζοι πέτυχαν τη μεγαλύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά και την πρώτη έπειτα την… Πρωτοχρονιά! Εξαιρετικοί Οζίλ, Πεπέ, με τον Γερμανό να βρίσκει και δίχτυα!

Η Νιουκάστλ μπήκε πιο ορεξάτη στο ματς, πίεσε κι έβαλε δύσκολα στην Άρσεναλ. Μάλιστα, στο 14′ πλησίασε στο γκολ, όταν ο Λόνγκσταφ έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Θεμπάγιος, άλλαξε πορεία, αλλά ο Λένο εντυπωσιακά έδιωξε.

Στην επόμενη φάση, ο Ζοέλιντον έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Η Άρσεναλ πήρε τον έλεγχο μετά το 25λεπτο, ο Οζίλ ήταν πολύ καλός δημιουργικά, έδωσε ώθηση στους Λονδρέζους που έκαναν την πρώτη φάση στο 34′, αλλά το σουτ του Ομπαμεγιάνγκ έδιωξε ο Ντουμπράβκα.

Το ματς απέκτησε ρυθμό μετά το 30΄, η Αρσεναλ βρήκε χώρους, αλλά τόσο στο 38΄ όσο και στο 39′ Ν΄Κετιά και Ομπαμεγιάνγκ δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στον αντίποδα, ο Μαξιμέν ήταν ό,τι καλύτερο για τη Νιουκάστλ, η οποία είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Γάλλο στο 41′, αλλά το πλασέ του πέρασε μόλις άουτ.

Το σκηνικό στην επανάληψη εντελώς διαφορετικό, η Αρσεναλ εκτός από κατοχή είχε και ουσία! Στο 50′ ο Ν’Κετία από πλεονεκτική θέση… κατάφερε να στείλει τη μπάλα στο δοκάρι, ωστόσο, στο 54′ ήρθε το γκολ. Ο Πεπέ έκανε υπέροχη σέντρα και ο Ομπαμεγιάνγκ με δυνατή κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Ηταν το 4ο γκολ στα έξι τελευταία του στο πρωτάθλημα, ενώ τα 30 από τα 47 του γκολ τα χει σημειώσει… Κυριακή (64%).

Σε ένα απίθανο τρίλεπτο, η Αρσεναλ πέτυχε και δεύτερο γκολ, όταν από εξαιρετική ασίστ του Σάκα, ο Πέπε πέτυχε το 2-0. Η Νιουκάστλ απάντησε στο 63′ με την ευκαιρία του Κλαρκ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. H Άρσεναλ είχε τον τρόπο να απειλεί και στο 67΄από τη σέντρα σουτ ου Ομπαμεγιάνγκ η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

Η Νιουκάστλ προσπάθησε να μπει στο «κόλπο», αλλά ήταν άτυχη, μιας και στο 75′ το υπέροχο σουτ του Μαξιμέν σταμάτησε στο δοκάρι! Ο Αρτέτα πέρασε στο ματς τον Λακαζέτ και ο Γάλλος μέσα σε λίγα λεπτά έκανε τη διαφορά. Στο 90′ η μπάλα… χάθηκε, ο Λακαζέτ έκανε την ασίστ και ο Οζίλ με τη… βοήθεια τοου Ντουμπράβκα πέτυχε το πρώτο του φετινό τέρμα. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λακαζέτ διαμόρφωσε το 4-0!

Άρσεναλ: Λένο, Μπεγιερίν, Μουστάφι, Λουίζ, Σάκα, Θεμπάγιος (82’ Τορέιρα), Τσάκα, Πεπέ, Οζίλ (90’ Γουίλοκ), Ομπαμεγιάνγκ, Ν΄Κετία (85’ Λακαζέτ)

Νιούκαστλ: Ντουμπράβκα, Λαζάρο (74’ Χέιντεν), Φερνάντες (75’ Ρίτσι), Λασέλ, Κλαρκ (83’ Σέαρ), Ρόουζ, Αλμιρόν, Μπενταλέμπ, Λόνγκσταφ, Σεντ-Μαξιμέν, Ζοέλιντον