Premier League, Άρσεναλ-Τσέλσι 3-1: Οι «κανονιέρηδες» είναι ακόμα εδώ

Νίκη… βάλσαμο! Η Άρσεναλ πήρε το λονδρέζικο ντέρμπι, επικράτησε 3-1 της Τσέλσι και ανάσανε! Για 85 λεπτά η ομάδα του Αρτέτα άφησε εκτός Emirates τον κακό της εαυτό, έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και θα μπορούσε να είχε πετύχει περισσότερα τέρματα. Στα τελευταία λεπτά το άγχος εμφανίστηκε, αλλά ο Λένο ήταν εκεί για να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί των επτά αγώνων χωρίς τρίποντο. Στους 17 βαθμούς η Άρσεναλ, στην 6η θέση οι Μπλε!

Ηταν το καλύτερο φετινή ημίχρονο της Άρσεναλ! Τι και αν οι Gunners είχαν πολλές απουσίες βασικών, τι και αν ο Αρτέτα παρουσίασε αρκετούς νεαρούς (τρεις κάτω των 20 ετών), η ομάδα του ήταν εξαιρετική στημένη, πολύ καλή στο ανασταλτικό κομμάτι και με ουσία στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι «εγκλώβισαν» τους Μπλε, δεν τους άφησαν να δημιουργήσουν και είναι χαρακτηριστικό πως η Τσέλσι είχε μόνο μια ευκαιρία, στο 13′ όταν το φάουλ του Μάουντ βρήκε την εξωτερική πλευρά του δοκαριού.

Αντίθετα, η Άρσεναλ μετά το 20′ πατούσε καλύτερα, κυκλοφορούσε σωστά και στο 25′ πλησίασε στο γκολ, αλλά η απειρία του Σμιθ Ρόου της… κόστισε! Στο 33′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Τίρνεϊ από τον Τζέιμς. Ο Λακαζέτ δεν αστόχησε κι έφτασε τα 6 γκολ στη σεζόν. Αντίδραση από την Τσέλσι; Καμία! Αντίθετα, η Άρσεναλ στο 44′ με ένα εντυπωσιακό φάουλ του Τζάκα πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων! Το απίθανο είναι, πως η ομάδα του Αρτέτα είχε σημειώσει συνολικά δυο γκολ στο α” μέρος των 11 τελευταίων της αγώνων στην Premier League.

Ο Λάμπαρντ έκανε πιο επιθετική την ομάδα του, πέρασε τον Οντόι στο ματς, αλλά η Τσέλσι γι’ ακόμα μια φορά δε βρήκε λύσεις. Η Άρσεναλ ήταν στα καλύτερά της, αφού στο 56’ ο Σάκα με ωραία ατομική ενέργεια και απίθανο τελείωμα πέτυχε το 3-0! Οι Μπλε δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν, ενώ οι Gunners με εξαιρετική κυκλοφορία θα μπορούσαν να βρουν δίχτυα τόσο στο 61’ όσο και στο 64’, αλλά και στις δυο περιπτώσεις ο Μαρτινέλι νικήθηκε από τον Μεντί. Ο Λάμπαρντ ρίσκαρε περισσότερο με την είσοδο του Χάβερτς, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Η πρώτη ευκαιρία της ομάδας του στην επανάληψη ήρθε στο 75’, αλλά η κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα πέρασε άουτ. H Αρσεναλ είχε διάθεση για περισσότερα τέρματα, πίεσε ψηλά κι έχασε καλές ευκαιρίες. Στο 83’ ο Μεντί διόρθωσε τη γκάφα του με υπέροχη επέμβαση στο σουτ του Λακαζέτ, ενώ στο 84’ η σουτάρα του Μεντί τράνταξε το δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Γάλλος νίκησε τον Χόλντινγκ.

Ο κακός εαυτός της Άρσεναλ εμφανίστηκε στα τελευταία λεπτά και λίγο έλειψε να έρθουν τα πάνω κάτω. Στο 86’ ο Έιμπραχαμ με το στήθος πέτυχε το 3-1, αν και χρειάστηκε το VAR για να μετρήσει το τέρμα. Η Τσέλσι τα έπαιξε όλα για όλα και στο 88’ η κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα πέρασε μόλις άουτ. Οι ανασφάλειες… επέστρεψαν και η πίεση των Μπλε έφερε πέναλτι στο 91’, το οποίο και κέρδισε ο Μάουντ. Ωστόσο, ο Ζορζίνιο νικήθηκε από τον εξαιρετικό Λένο και οι ελπίδες για ανατροπή σβήστηκαν!

Άρσεναλ: Λένο, Μπεγερίν, Χόλντινγκ, Μάρι, Τίρνεϊ, Ελνένι, Τζάκα, Σακά, Σμιθ – Ρόουκ (65′ Γουίλοκ), Μαρτινέλι (71′ Πεπέ), Λακαζέτ (90′ + 2′ Μουστάφι)

Τσέλσι: Μεντί, Τζέιμς, Ζούμα, Τιάγκο Σίλβα, Τσίλγουελ, Κόβασιτς (46′ Ζορζίνιο), Καντέ (74′ Χάβερτς), Μάουντ, Πούλισικ, Έιμπραχαμ, Βέρνερ (46′ Χάντσον – Οντόι)