Premier League, Έβερτον-Γιουνάιτεντ 1-3: Φερνάντες λαμπρός την οδηγεί

Μετά από αυτό το τρίποντο οι «κόκκινοι διάβολοι» ισοφάρισαν το ιστορικό ρεκόρ τους με 7 σερί εκτός έδρας νίκες στην Premier League, ενώ παρέμειναν αήττητοι στις 9 πιο πρόσφατες εξόδους τους (7-2-0)!

Το ματς ξεκίνησε με την Γιουνάιτεντ να έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο η Έβερτον ήταν αυτή η οποία κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 19’. Ο Πίκφορντ έκανε το βολέ, ο Κάλβερτ-Λιούιν έπιασε την κεφαλιά και ο Μπερνάρντ με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ντε Χέα για το 1-0.

Στη συγκεκριμένη φάση γι’ ακόμη μία φορά, η Γιουνάιτεντ έδειξε μεγάλα προβλήματα στην αμυντική της λειτουργία, όπως ακριβώς το είχε κάνει και στον ευρωπαϊκό της αγώνα με την Μπασάκσεχιρ την Πέμπτη.

Παρ’ όλα αυτά οι «κόκκινοι διάβολοι» βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και πέτυχαν την ανατροπή πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Φερνάντες. Αρχικά στο 25’ ο Σο έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά, ο Πορτογάλος πήρε την κεφαλιά και σκόραρε για το 1-1.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο 26χρονος μεσοεπιθετικός πέτυχε και δεύτερο προσωπικό γκολ στην αναμέτρηση, καθώς μετά από σέντρα που επιχείρησε για να βρει τον Ράσφο​ρντ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι κι εν συνεχεία κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα για το 2-1 υπέρ της ομάδας του.

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Η Γιουνάιτεντ έχοντας σε κέφια τον Μπρούνο Φερνάντες έκανε την ανατροπή αλλά γι’ ακόμα μία φορά είχε πολλά προβλήματα στην αμυντική της λειτουργία.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Έβερτον μπήκε αποφασισμένη για την ισοφάριση από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης είχε μία καλή φάση για την ισοφάριση, όταν ο Ντιν έψαξε τον Ροντρίγκες, ο Κολομβιανός δοκίμασε ένα βολ-πλανέ αλλά κόπηκε τελευταία στιγμή από την άμυνα των «κόκκινων διαβόλων». Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού η Έβερτον λίγο έλειψε να δεχθεί ένα «φθηνό» γκολ.

Ο Πίκφορντ έκανε μία άστοχη έξοδο, η μπάλα του έφυγε από τα χέρια, ο Μαγκουάιρ προσπάθησε να την σπρώξει με το γόνατο στα δίχτυα αλλά τελικά κατέληξε άουτ. Στο 72’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και σε τρίτο γκολ στην αναμέτρηση. Ο Ράσφορντ βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας της Έβερτον πλάσαρε, όμως απέκρουσε με τα πόδια ο Πίκφορντ.

Παρά την πίεση που δέχθηκε στα τελευταία λεπτά, η Γιουνάιτεντ κατάφερε να πετύχει και τρίτο τέρμα στο φινάλε με τον Έντινσον Καβάνι, ο οποίος σκόραρε και το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα των «κόκκινων διαβόλων». Ετσι, το συγκρότημα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ πανηγύρισε το πολύτιμο τρίποντο με 3-1, έφτασε με αυτόν τον τρόπο τους 10 βαθμούς και σκαρφάλωσε στην 13η θέση της βαθμολογίας. Από την πλευρά της, η Έβερτον έμεινε στους 13 βαθμούς στην 5η θέση.

Έβερτον (4-3-3): Πίκφορντ, Κόουλμαν, Κιν, Χολγκέϊντ, Ντιν, Σίγκουρντσον (66’ Ιβόμπι), Αλαν, Ντουκουρέ, Χάμες (80’ Τοσούν), Μπερνάντ, Κάλβερτ-Λιούιν

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο (66’ Τουανζέμπε), ΜακΤόμινι, Φρεντ, Μπρούνο Φερνάντες, Μάτα (81’ Πογκμπά), Ράσφορντ, Μαρσιάλ (81’ Καβάνι)