Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Premier League, Έβερτον-Τότεναμ 2-6: Σ-έξι Τότεναμ

Απίστευτη παράσταση έδωσε η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο στην έδρα της Εβερτον πριν την Boxing Day.

Οι Spurs, με τον Σον να συνεχίζει με δύο γκολ και τον Κέιν να βάζει άλλα δύο και να φτάνει τις 4 σερί ντομπλέτες, έστειλαν γρήγορα στο σπίτι τους οπαδούς των Ζαχαρωτών, παρέμειναν στο -6 από την κορυφή και πήγαν στο -2 από την Σίτι.

Ήταν η πρώτη φορά από τον Μάιο του 2017 που η Τότεναμ βάζει 5+ σε εκτός έδρας ματς, όταν το είχε κάνει με την Χαλ που είχε στον πάγκο τον (σήμερα τεχνικό τον Μέρσεϊσαϊντερς) Μάρκο Σίλβα.

Αν και η Τότεναμ είχε πρώτη πολλές φάσεις, το party με τα γκολ ξεκίνησε από την Εβερτον. Στο 21′ ο Κάλβερτ-Λιούιν γύρισε και από κοντά ο Γουόλκοτ έκανε το 1-0, το οποίο έμεινε μέχρι το 27′ όταν ο Σον εκμεταλλεύτηκε τη γκάφα ανάμεσα σε Ζουμά και Πίκφορντ και πλάσαρε στο κενό τέρμα από δύσκολη θέση (1-1).

Στο 35′ ο Ντέλε Αλι βρήκε δίχτυα μετά την επέμβαση του Πίκφορντ στο σουτ του Σον και στο 42′ ο Κέιν σε κενό τέρμα μετά το φάουλ του Τρίπιερ στο δοκάρι έγραψε το 1-3 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Με γκολ ξεκίνησε η επανάληψη, με τον Ερικσεν να στέλνει την μπάλα στη γωνία με απίστευτο βολέ σπάνιας τεχνικής έξω από την περιοχή για το 1-4, για να μειώσουν σε 2-4 τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι με την ωραία ενέργεια και το πλασέ από τον Σίγκουρντσον.

Στο 61′ ο Λαμέλα, που είχε περάσει αλλαγή στο ημίχρονο, έδωσε στον Σον και εκείνος κάτω από τα πόδια του Πίκφορντ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-5 και το τελικό 2-6 διαμόρφωσε στο 74′ ο Κέιν μετά το γύρισμα του Σον από αριστερά.

Εβερτον (Μάρκο Σίλβα): Πίκφορντ, Κόουλμαν, Ντιν, Ζουμά, Κιν, Σίγκουρντσον (83′ Τοσούν), Αντρέ Γκόμες (53′ Σνάιντερλιν), Τομ Ντέιβις, Γουόλκοτ, Κάλβερτ-Λιούιν, Ριτσάρλισον (75′ Μπερνάρντ).
Τότεναμ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Αλντερβάιρελντ, Τρίπιερ, Μπεν Ντέιβις, Ντάβιντσον Σάντσες, Μούσα Σισοκό (83′ Λούκας Μόουρα), Ερικσεν, Ντέλε Αλι (46′ Λαμέλα), Γουινκς, Σον (79′ Σκιπ), Κέιν.