Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Premier League, Κρίσταλ Πάλας-Τσέλσι 1-4: Με τεσσάρα ξανά τετράδα!

Η Τσέλσι άφησε στην άκρη τον διασυρμό από τη Γουέστ Μπρομ, έκανε άλμα ημιτελικού κόντρα στην Πόρτο, αλλά και βήμα τετράδας στο ματς με την Κρίστας Πάλας.

Στο μίνι λονδρέζικο ντέρμπι, οι Μπλε διέλυσαν με 4-1 τους «αετούς», βρέθηκαν στην 4η θέση και στο +2 Λίβερπουλ και Γουέστ Χαμ (με ματς λιγότερο τα Σφυριά).

Τα 23 σουτ των Μπλε έναντι ενός των γηπεδούχων αντικατοπτρίζουν την εικόνα του ματς. Το ξεκίνημα της ομάδας του Τούχελ ήταν εντυπωσιακό, στο δεκάλεπτο είχαν πετύχει δυο γκολ και στο ημίωρο είχαν «σφραγίσει» το τρίποντο! Στο 8ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Χάβερτς έπειτα από ασίστ του Οντόι. Δυο λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο τέρμα.

Ο Χάβερτς έκανε την πάσα και ο Πούλισικ με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 2-0. Οι παίκτες του Τούχελ είχαν τον απόλυτο έλεγχο, πίεζαν ασφυκτικά και στο 30′ από ασίστ του Μάουντ, ο Ζουμά πέτυχε το 3-0. Το γκολ του Μπεντέκε στο 63′ δεν ήταν αρκετό για την Πάλας να αλλάξει τη μοίρα του ματς.

Αντίθετα, η Τσέλσι είχε φάσεις με Χάβερτς και Μάουντ, ενώ πέτυχε και τέταρτο γκολ στο 78′ πάλι με τον Πούλισικ. Ηταν συνολικά το 4ο γκολ του Αμερικανού απέναντι στους «αετούς».

Κρίσταλ Πάλας: Γκουαΐτα, Γουόρντ, Κουγιατέ, Κέιχιλ, Φαν Άανχολτ, Αγιού (76′ Τάουνσεντ), Μιλιβόγεβιτς, Ρίντεβαλντ (59′ Μακάρθι), Έζε (59′ Σλουπ), Μπεντέκε, Ζαχά

Tσέλσι: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Ρούντιγκερ, Τσίλγουελ, Κόβασιτς (83′ Ζίγιεχ), Ζορζίνιο (61′ Καντέ), Μάουντ, Πούλισικ, Χάβερτς, Οντόι (76′ Τζέιμς)