Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Premier League, Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι 1-4: Παράδοση στέμματος

Αυτή η Λίβερπουλ δεν μπορεί να κρατήσει το στέμμα της πρωταθλήτριας και η Σίτι έδειξε έτοιμη να το πάρει πίσω! Οι «Πολίτες» είχαν το μομέντουμ, εκμεταλλεύθηκαν τα τραγικά λάθη του Αλισον και διέσυραν τους «Reds» με 4-1!

Ναι, τέσσερα γκολ στο «οχυρό» της ανταγωνίστριας και πρώτη νίκη στο Ανφιλντ έπειτα από 18 χρόνια! Η Σίτι με 14 διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις έπιασε το ρεκόρ της Πρέστον και της Αρσεναλ, ενώ βρέθηκε στο +5 από την Γιουνάιτεντ και με ματς λιγότερο. Οσο για τους «Κόκκινους», στο -10 από την κορυφή και πλέον στρέφουν το βλέμμα στην παραμονή τους στην τετράδα. Ντεμπούτο στην PL για τον Τσιμίκα!

Μάχη τακτικής στο α” μέρος ανάμεσα σε Κλοπ και Γκουαρδιόλα. Λίβερπουλ και Σίτι δίχως ίχνος απόπειρας να ρισκάρουν, η μια περίμενε την άλλη και το ημίχρονο έκλεισε χωρίς γκολ! Τα πρώτα 20λεπτά η Σίτι είχε κατοχή στο 65%, πήγαιναν δυο παίκτες της σε κάθε αντίπαλο και είχαν κόψει κάθε ελπίδα των Reds για να απειλήσουν. Βέβαια, ούτε οι «Πολίτες» έδειχναν ικανοί να κάνουν το κάτι παραπάνω στο δημιουργικό κομμάτι.

Οι Reds μετά το 20′ ανέβασαν ρυθμό, πήραν τον έλεγχο και είχαν τις δυο καλύτερες στιγμές. Πολύ ωραία ενέργεια του Αρνολντ στο 24′, ο Μανέ ξέφυγε από τον Κανσέλο, αλλά η κεφαλιά πέρασε άουτ! Πέντε λεπτά αργότερα ο Φιρμίνο έκανε το σουτ, αλλά ο Εντερσον ήταν στη σωστή θέση.

Στο 80% εκτοξεύθηκε η κατοχή για τους γηπεδούχους, αλλά από το… πουθενά η Σίτι κέρδισε πέναλτι! Στο 36ο λεπτό ο Φαμπίνιο έκανε ένα… φθηνό πέναλτι πάνω στον Στέρλινγκ κι έστειλε τους «Πολίτες» στην άσπρη βούλα. Ωστόσο, η εκτέλεση του Γκουντογκάν ήταν κάκιστη και χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία. Το εντυπωσιακό είναι πως με τον Πεπ στον πάγκο της η Σίτι έχει 66% ευστοχία από το πέναλτι για την Premier League!

Το ξεκίνημα στην επανάληψη ήταν ιδανικό για τους «Πολίτες», αφού στο 49’ ο Γκουντογκάν πήρε την εκδίκησή του! Ο Φόντεν έκανε εξαιρετική προσπάθεια, ο Αλισον έδιωξε, αλλά ο Γερμανός με… χαλαρή προβολή βρήκε δίχτυα! Η Λίβερπουλ ανέβασε ρυθμό και στο 58’ ο Τζόουνς είδε το διαγώνιο σουτ να περνά άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο εντυπωσιακός Ντίας έκανε σοβαρό λάθος , ανέτρεψε τον Σαλάχ και ο Αιγύπτιος δεν αστόχησε πετυχαίνοντας το 1-1, παραβιάζοντας για πρώτη φορά έπειτα από 602 λεπτά την εστία των «Πολιτών».

Ωστόσο, η Σίτι ήταν αυτή που πατούσε καλύτερα, κυκλοφορούσε ιδανικά και με σύμμαχο το μομέντουμ έκανε ό,τι ήθελε στο ματς. Η είσοδος του Ζεσούς απελευθέρωσε τον Φόντεν και όλα έδειχναν… γαλάζια!

Στο 71’ το γκολ του Στόουνς ακυρώθηκε, όμως δυο λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ! Διπλό τραγικό λάθος του Αλισον, ο Φόντεν πέρασε στο χαλαρό την άμυνα και με ασίστ ο Γκουντογκάν βρήκε δίχτυα! Στο 76’ ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ έκανε νέα γκάφα, ο Μπερνάρντο έκανε τρομερή ασίστ και ο Στέρλινγκ με κεφαλιά πέτυχε το 3-1.

Η Λίβερπουλ… κατέρρευσε, επηρεάστηκε από τα σοβαρά λάθη, η άμυνα δεν μπορούσε να σταματήσει τους αντιπάλους και στο 83’ ο Φόντεν με τρομερή ατομική ενέργεια διαμόρφωσε το 4-1. Ηταν η 3η διαδοχική εντός έδρας ήττα για τη Λίβερπουλ, κάτι που συνέβη για πρώτη από το 1963…