Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Premier League, Λίβερπουλ-Νιουκάστλ 1-1: Σοκ στο 96′, απομακρύνεται το Champions League

Η Λίβερπουλ μπήκε ορεξάτη στο ματς, θέλοντας να επιβάλει από νωρίς το ρυθμό της και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Αυτό δεν άργησε να έρθει καθώς μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Σαλάχ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας, κατέβασε με ωραίο τρόπο την μπάλα, μετά από σέντρα του Μανέ, και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Ντουμπράβκα για το 1-0!

Με αυτό το γκολ ο Σαλάχ έγραψε ιστορία, με τη φανέλα των «Reds», καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης του συλλόγου που σκοράρει 20+ τέρματα σε τρεις διαφορετικές σεζόν στην Premier League.

Μόνο πέρυσι έμεινε στα 19 γκολ ο 28χρονος Αιγύπτιος επιθετικός. Βέβαια, εξίσου σημαντικό γκολ ήταν και για τον σύλλογο, καθώς για πρώτη φορά μετά τις 27 Δεκεμβρίου του 2020, οι πρωταθλητές Αγγλίας σκόραραν πρώτοι γκολ, καθώς το 1-0 ως σκορ είχε να εμφανιστεί από εκείνη την αναμέτρηση κόντρα στη Γουέστ Μπρομ, που τελικά ολοκληρώθηκε στο 1-1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό για την Λίβερπουλ, με ασταμάτητο ρυθμό και φάσεις κυρίως μπροστά στην εστία του Ντουμπράβκα. Ενδεικτικό ότι ολοκλήρωσε το πρώτο 45λεπτ με 11 τελικές προσπάθειες, εκ των οποίων οι 4 εντός εστίας. Οι δύο μεγαλύτερες φάσεις πάντως ήταν στο 36’ και στο 39’.

Η ομάδα του κλοπ έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ μέσα σε λίγα λεπτά από εξαιρετικές πάσες που έβγαλε ο Ρομπέρτο Φιρμίνο, με τον Ντουμπράβκα να σταματάει όμως πρώτα τον Σαλάχ σε τετ α τετ που είχαν (36′) και έπειτα να μπλοκάρει το πλασέ του Ζότα (38′). Στο 40’ ο Μανέ προσπάθησε να ντριμπλάρει τον πορτιέρε της Νιουκάστλ, αλλά εκείνος έπεσε στα πόδια του Σενεγαλέζου και μπλόκαρε, με αποτέλεσμα το 1-0 να παραμείνει μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η Λίβερπουλ εξακολουθούσε να έχει τον πρώτο λόγο στην επίθεση, ωστόσο δεν είχε την τύχη με το μέρος της, ώστε να πετύχει κι ένα δεύτερο τέρμα. Στο 79′ ήρθε η μεγαλύτερη φάση ευκαιρία για το 2-0, όταν ο Τιάγκο έστρωσε με υπέροχο τρόπο στον Άρνολντ, εκείνος εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ στην κίνηση, αλλά η προσπάθεια του κατέληξε δίπλα από το κάθετο δοκάρι!

Η Λίβερπουλ τελικά πλήρωσε πολύ ακριβά τις χαμένες της ευκαιρίες στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Αρχικά, στο 92′ ο Γουίλσον βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Άλισον, το πλασέ του σταμάτησε στον Βραζιλιάνο πορτιέρε, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Γουίλσον κι εν συνεχεία κατέληξε στα δίχτυα των «Reds». Μετά από χρήση VAR όμως το γκολ ακυρώθηκε.

Οχι όμως και το τέρμα που σημείωσε ξανά ο Γουίλσον στο 96′! Με δυνατό σουτ που εξαπέλυσε ο 21χρονος επιθετικός πέτυχε το 1-1 και έδωσε στην ομάδα του τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας!

Παρά τις 22 τελικές (9 στον στόχο) που επιχείρησε καθ” όλη τη διάρκεια του αγώνα, η Λίβερπουλ δεν κατάφερε γι” ακόμη μία φορά να «κλειδώσει» από νωρίς το ματς κι έτσι αυτό της κόστισε ακριβά, καθώς έμεινε στην 6η θέση με 54 βαθμούς, χάνοντας πολύτιμο έδαφος για την μάχη της 4ης θέσης.

Λίβερπουλ (4-2-3-1): Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Φαμπίνιο, Καμπάκ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Τιάγκο (Τζόουνς), Σαλάχ, Μανέ, Ζότα (58’ Μίλνερ), Φιρμίνο

Νιουκάστλ (3-5-2): Ντουμπράβκα, Φερνάντες, Κλαρκ (63’ Γουίλοκ), Ντάμετ, Μέρφι, Ρίτσι, Σ. Λόνγκσταφ, Σέλβι, Αλμιρόν, Σεν-Μαξιμέν, Αλμιρόν (84’ Γκέιλ), Ζοέλιντον (60’ Γουίλσον)