Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Premier League, Λίβερπουλ-Τσέλσι 1-1: Ισόπαλο το πρώτο μεγάλο ντέρμπι

Σε ένα εξαιρετικό ματς στο καυτό Ανφιλντ, η Τσέλσι έφυγε με… χαμόγελα από το ντέρμπι, αφού άντεξε την πολιορκία των Reds και πήρε τον βαθμό (1-1).

Για 45 λεπτά οι Μπλε έπαιξαν με παίκτη λιγότερο, οι ποδοσφαιριστές του Κλοπ πίεσαν ασφυκτικά, αλλά άμυνα και Μεντί άντεξαν! Οι Λονδρέζοι αμύνθηκαν εξαιρετικά και ισοβαθμούν στην κορυφή με Λίβερπουλ, Γουέστ Χαμ και Έβερτον.

Πρώτο ημίχρονο χωρίς ανάσα στο Άνφιλντ με ένα εκρηκτικό τέλος που τα είχε όλα, δοκάρι, αποβολή, γκολ και νεύρα! Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά στο ματς, πίεσε και στο 4ο λεπτό είχε την πρώτη καλή ευκαιρία, αλλά το σουτ του Ελιοτ πέρασε μόλις άουτ.

Οι Reds κυκλοφορούσαν καλύτερα τη μπάλα και στο 10′ πλησίασαν το γκολ. Τρομερή πάσα του Άρνολντ, όμως ο Χέντερσον από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Οι Λονδρέζοι αντέδρασαν μετά το κακό πρώτο τέταρτο, ο Λουκάκου πήρε περισσότερο τη μπάλα, όμως τη λύση έδωσε ο Χάβερτς. Επειτα από στημένη φάση, ο Χάβερτς με τρομερή γυριστή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια στον Άλισον, φτάνοντας έτσι τα 5 γκολ με τον Τούχελ στον πάγκο. Οι Μπλε πήραν τον έλεγχο, ο Λουκάκου ανέβασε ρυθμό και στο 35’ από τα πόδια του ξεκίνησε μια μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι.

Η φάση της… χρονιάς τα είχε όλα!
Ο Βέλγος κάλυψε υπέροχα τη μπάλα, μοίρασε ιδανικά στον Μάουντ, ο οποίος όμως αστόχησε στο τετ α τετ! Κι όμως το φινάλε ήταν εκρηκτικό και άλλαξε όλη την εικόνα. Μια… γκάφα του Αλόνσο στις καθυστερήσεις έδωσε την ευκαιρία στη Λίβερπουλ να σκοράρει. Ο Ισπανός δεν άφησε τη μπάλα στον Μεντί, ο Μάτιπ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, από αδράνεια της άμυνας ο Μανέ προσπάθησε να σκοράρει, αλλά ο Τζέιμς έδιωξε τη μπάλα με το χέρι στη γραμμή.

Ο Τέιλορ το πήρε πάνω του, απέβαλλε τον μπακ των Μπλε κι έστειλε τον Σαλάχ στην άσπρη βούλα. Ο Αιγύπτιος δεν αστόχησε και οι «Κόκκινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με άλλον αέρα… Hταν το 20ο εύστοχο της ομάδας σε ισάριθμες εκτελέσεις, με τον Σαλάχ να έχει 14 τέρματα.

Η Τσέλσι έπαιξε εξαιρετική άμυνα, σούπερ ο Μεντί!
Ο Τούχελ άφησε εκτός Καντέ και Χάβερτς, πέρασε στο ματς Κόβασιτς και Τιάγκο Σίλβα μιας και ήξερε πως η πίεση θα είναι ασφυκτική.

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά και το πρώτο τέταρτο είχε… πολιορκία. Στο 51΄ ο Ζότα αστόχησε με κεφαλιά, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μεντί έβγαλε τη σουτάρα του Φαν Ντάικ. Χέντερσον, Φαμπίνιο και Άρνολντ μέχρι το 60’ είχαν καλές ευκαιρίες, αλλά ο γκολκίπερ της Τσέλσι ήταν εντυπωσιακός. Στη συνέχεια, οι Μπλε κατάφεραν ωραία να αποσυμπιεστούν, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και παρά την πίεση της Λίβερπουλ δεν απειλήθηκαν αρκετά.

Στο 65’ οι τελικές για τους «Κόκκινους» έφτασαν τις 16 , η κατοχή ήταν στο 70%, αλλά η Τσέλσι ήξερε πώς να κρατήσει το βαθμό.

Ο Κλοπ έπαιξε το τελευταίο χαρτί με τον Τσιμίκα στο 86’, ο Ελληνας διεθνής ήταν ορεξάτος, όμως το γκολ της λύτρωσης δεν ήρθε για τους γηπεδούχους…