Premier League, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Λίβερπουλ 0-0: Μηδέν στο ντέρμπι, κορυφή η Λίβερπουλ

Απίθανα πράγματα στο ντέρμπι του Ολντ Τράφορντ και… ρεκόρ! Καρέ τραυματισμών, κανένα γκολ για πρώτη φορά σε μάχη τους στην Premier σε αυτό το γήπεδο, αλλά τόσο η Γιουνάιτεντ όσο και η Λίβερπουλ έμειναν ικανοποιημένες από το 0-0.

Η Μάντσεστερ παρά τα προβλήματα δεν έχασε, ενώ οι Κόκκινοι βρέθηκαν μόνοι στην κορυφή και στο +1 από τη Σίτι.

Παράλληλα, ο Ντε Χέα έγινε ο 7ος γκολκίπερ στην Premier League με 100 clean sheets με μια ομάδα (ο δεύτερος μετά τον Σμάιχελ που το πετυχαίνει για τη Γιουνάιτεντ).

«Red devils?More like red cross» το σχόλιο του Skysports στο ημίχρονο του ντέρμπι και ήταν αρκετά εύστοχο!

Τι είδαμε στα πρώτα 45 λεπτά; Τέσσερις παίκτες της Γιουνάιτεντ και της Λίβερπουλ να αποχωρούν τραυματίες για τα αποδυτήρια του Ολντ Τράφορντ! Κάτι ανάλογο είχε να συμβεί στην Premier League από τον Φεβρουάριο του 2009 και το ματς της Γουίγκαν με τη Φούλαμ.

Φυσικά, ο Σόλσκιερ είναι αυτός που βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Στο 21′ είδε τον κινητήριο μοχλό της ομάδας, Ερέρα να δίνει τη θέση στον Περέιρα, στο 25′, τον Λίνγκαρντ να μπαίνει στο ματς στη θέση του Μάτα και στο 43′ ο ανέτοιμος Λίνγκαρντ ζήτησε αλλαγή και ο Σάντσες μπήκε στο ματς. Είχε προηγηθεί (31′) η αντικατάσταση του Φιρμίνο από τον Στάριτζ.

Στο αγωνιστικό, η Λίβερπουλ είχε την κατοχή, προσπάθησε από τα άκρα κυρίως να απειλήσει, ενώ έκοψε στη μέση τη Γιουνάιτεντ, αφού η τελευταία δεν ήταν σε θέση να κυκλοφορήσει τη μπάλα. O

ι γηπεδούχοι που αναγκάστηκαν να αλλάξουν σε 4-3-3 προσπάθησαν κυρίως με αντεπιθέσεις να κάνουν τη διαφορά, αν και αμυντικά τα πήγαν περίφημα. Αλλωστε, Σαλάχ και Μανέ έμειναν στα ρηχά.

Μάλιστα, η πιο καθαρή ευκαιρία ήταν για τη Μάντσεστερ, όταν στο 40΄ ο Λουκάκου μοίρασε άψογα για τον Λίνγκαρντ, ο τελευταίος δεν πλάσαρε, θέλησε να περάσει τον Αλισον, αλλά ο Βραζιλιάνος έσωσε!

Στο β” μέρος η Γιουνάιτεντ μπήκε πιο δυνατά, κυκλοφορούσε καλύτερα, ήταν κινητική και πλησίασε στο γκολ στο 55′ όταν ο Ράσφορντ κατέβασε ωραία, αλλά δεν έκανε το ιδανικό τελείωμα. Η Λίβερπουλ «ξύπνησε» μετά το 60′, έφτασε την κατοχή στο 70% αλλά δεν μπόρεσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα.

Πογκμπά και Λουκάκου έτρεξαν πάρα πολύ και μαζί με τον ΜακΤόμινεϊ κάλυψαν κάθε κενό που υπήρχε.

Οι Κόκκινοι πλησίασαν στο γκολ στο 70ο λεπτό, όταν η κεφλαιά του Βαϊνάλντουμ βρήκε στον Σκωτσέζο μέσο και δεν κατέληξε στα δίχτυα. Βέβαια, ο Ολλανδός διαμαρτυρήθηκε έντονα για κράτημα, αλλά ο διαιτητής ήταν δίπλα στη φάση.

Η Γιουνάιτεντ παρουσιαζόταν πιο άτολμη και κυρίως από στημένα προσπαθούσε να φανεί απειλητική.

Μάλιστα, στο 76′ ο Μάτιπ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας, του, αλλά το γκολ δε μέτρησε ποτέ, αφού ο Σμόλινγκ ήταν οριακά πιο μπροστά από τον αντίπαλο.

Ο Κλοπ με τον Σακίρι στο ματς και 4-2-3-1 προσπάθησε να δώσει ώθηση, αλλά η Μάντσεστερ ήξερε τον τρόπο να αμυνθεί και να κρατήσει το μηδέν. Μάλιστα, θα μπορούσε να… κλέψει το τρίποντο αν στις καθυστερήσεις ο Σμόλινγκ έκανε προβολή στη σέντρα του Λουκάκου!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Λίντελοφ, Σμόλινγκ, Γιάνγκ, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Ερέρα (21’ Περέιρα), Πογκμπά, Μάτα (25’ Λίνγκαρντ, 43’ Αλέξις Σάντσεζ), Ράσφορντ, Λουκάκου

Λίβερπουλ: Άλισον, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Μίλνερ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (72’ Σακίρι), Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ (80’ Οριγκί), Φιρμίνο (31’ Στάριτζ)