Premier League, Μπέρνλι-Έβερτον 1-1: Γλίτωσαν την ήττα τα «ζαχαρωτά»

Μπέρνλι και Έβερτον επιθυμούσαν το τρίποντο, η κάθε μία για ξεχωριστό λόγο. Ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν έφτασε στο πολυπόθητο τρίποντο, καθώς μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

H Μπέρνλι μετά τον διασυρμό από την Μάντσεστερ Σίτι, την περασμένη αγωνιστική δεν κατάφερε να σηκώσει κεφάλι. Ετσι, μετά το 1-1, η Μπέρνλι μετράει μόλις μία νίκη στα οκτώ πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της, έχοντας τέσσερις ήττες! Το αξιοσημείωτο είναι πως έχει καταφέρει να κατακτήσει τους τρεις βαθμούς μόνο μια φορά στα 19 τελευταία ματς που έδωσε στην έδρα της.

Από την άλλη, τα «ζαχαρωτά» δεν διανύουν και την καλύτερη τους φόρμα, έχοντας πανηγυρίσει μόλις μία νίκη στα τελευταία έξι παιχνίδια τους. Κι αυτή ήταν στις 22 Νοεμβρίου, απέναντι στην Φούλαμ. Από τότε, το συγκρότημα του Κάρλο Αντσελότι, αδυνατεί να νικήσει!

Κόντρα στην Μπέρνλι, η Έβερτον αν και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από το τρίτο κιόλας λεπτό, κατάφερε λίγο πριν την ανάπαυλα να ισοφαρίσει σε 1-1. Ένα σκορ το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα μεταξύ των δύο ομάδων.

Οι γηπεδούχοι αρχικά, άνοιξαν το σκορ με το πανέμορφο τέρμα του Μπρέιντι στο 3′. Ο Ιρλανδός έγινε αποδέκτης της μπάλας εκτός περιοχής, και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, βλέποντας την προσπάθεια του να καταλήγει στα δίχτυα του Πίκφορντ.

Η Εβερτον στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, έφερε το σκορ στα ίσα. Ο Ριτσάρλισον με ωραία σέντρα είδε τον Κάλβερτ-Λιούιν κι αυτός με ωραία προβολή, πέτυχε το 1-1. Αυτό ήταν και το 11ο γκολ για τον 23χρονο επιθετικό των «ζαχαρωτών» ο οποίος παραμένει πρώτος σκόρερ στην Premier League, αφήνοντας πίσω του, τους Σον (9), Σαλάχ (8) και Βάρντι (8) στον σχετικό πίνακα.

Μετά το 1-1 η Έβερτον ανέβηκε στην 7η θέση με 17 βαθμούς ενώ η Μπέρνλι, παραμένει στην 19η θέση της βαθμολογίας.

Μπέρνλι: Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Τέιλορ, Μπρέιντι (86′ Μπέινσον), Μπράουνχιλ, Γουέστγουντ, ΜακΝιλ, Γουντ, Ροντρίγκεζ (75′ Μπαρνς)

Έβερτον: Πίκφορντ, Γκόντφρεϊ, Κιν, Μίνα, Ιγουόμπι, Αλαν (89′ Τοσούν), Ντουκουρέ (81′ Σίνγκουρτσον), Ντελφ (29′ Γκόμες), Χάμες, Ρισάρλισον, Κάλβερτ-Λιούιν