Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Premier League, Νιουκάστλ – Μπράιτον 0-3: Σούπερ «Γλάροι» στο Σεντ Τζέιμς Παρκ

Στην πρεμιέρα η Μπράιτον έδειξε ικανή να κάνει… ζημιές, ωστόσο ήταν άτυχη απέναντι στην Τσέλσι! Χρειάστηκε όμως λίγες ημέρες για να αντιδράσει και να… σκορπίσει τη Νιουκάστλ μέσα στο Σεντ Τζέιμς Παρκ με 3-0.

Οι «Γλάροι» ήταν εντυπωσιακοί, είχαν τον Μοπέ και τον Λάμπτεϊ σε μεγάλη μέρα, αποδεικνύοντας πως φέτος θα αφήσουν γρήγορα στην άκρη τις περιπέτειες υποβιβασμού.

Η Μπράιτον πήρε προβάδισμα δύο γκολ από το 7ο λεπτό, με σκόρερ τον Νιλ Μοπέ, ο οποίος σκόραρε το γρηγορότερο ζευγάρι τερμάτων στην Premier League μετά τον Έντιν Τζέκο το 2012. Μέχρι το 7′, η Μπράιτον είχε προηγηθεί ήδη με 2-0 χάρη στον Γάλλο στράικερ, ο οποίος άνοιξε το σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο Λάμπτεϊ στο 4′ και τρία λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά του, καθ” υπόδειξη του VAR.

Η Νιουκάστλ δεν μπόρεσε να αντιδράσει, πίεσε, αλλά δεν είχε ουσία για να φανεί απειλητική. Ετσι, στο 83′ ο Κόνολι από ασίστ του Μοπέ διαμόρφωσε το 3-0. Οι «Γλάροι» ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω της… καρατιάς του Μπισούμα στον Λιούις.