Premier League, Τότεναμ-Γουέστ Χαμ 0-1: Πρώτη ήττα στο νέο της «σπίτι»

Η Τότεναμ αναγκαστικά έπρεπε να διαθέσει ενέργεια και να πάρει ρίσκα με τη χρησιμοποίηση βασικών παικτών, παρά τον ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ που έρχεται την προσεχή Τρίτη.

Ο Ποτσετίνο είδε τους παίκτες του να παίρνουν τον έλεγχο στον αγωνιστικό χώρο, τον Έρικσεν να ψάχνει με τις μπαλιές του να δημιουργήσει κινδύνους για τους αντιπάλους, όμως η Γουέστ Χαμ, κατάφερε να μετατρέψει τα αρχικά της «ξεσπάσματα» σε ισορροπία στη ροή του αγώνα.

Οι Φρέντρικς και Άντερσον ήταν οι πιο απειλητικοί για το σύνολο του Πελεγκρίνι, που είχε καταφέρει ν” αποφύγει τις μεγάλες φάσεις μπροστά από την εστία της.

Στο 36ο λεπτό, βέβαια, ο Φαμπιάνσκι ήταν τυχερός που πρόλαβε και έκλεισε το χώρο για το γυριστό σουτ του Έρικσεν εξ επαφής, κρατώντας το «μηδέν». Ο Άντερσον στο 45′ ΄σούταρε από απόσταση, η μπάλα κόντραρε στον Αλντερβάιρελντ και ο Γιορίς δυσκολεύθηκε, αλλά μάζεψε…

Στην αρκετά πιο αποφασιστική εμφάνιση της Γουέστ Χαμ στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο, η Τότεναμ ήταν εκείνη που θα μπορούσε να έχει λύσει τον Γόρδιο δεσμό. Ο Σον στο 56′ επέλεξε να μη σουτάρει αμέσως και ο Μαζουακού τον έκλεισε δίχως να υπάρχει πέναλτι στην πτώση του Νοτιοκορεάτη.

Από την άλλη, ο Άντερσον από αριστερά συνέχισε να ταλαιπωρεί τον Φόιτ που είχε την πλευρά, με τα «σφυριά» να συνεχίζουν να παρουσιάζουν κάτι αρκετά πιο πειστικό από τους γηπεδούχους. Εν τέλει στο 67ο λεπτό η ομάδα του Πελεγκρίνι άνοιξε το σκορ με τον Μικαΐλ Αντόνιο να παίρνει την τρομερή λόμπα του Αρναούτοβιτς, να στοπάρει με το στήθος και να εκτελεί διαγώνια για το 1-0!

Τα «σπιρούνια» ήξεραν ότι έπρεπε να συνέλθουν, πέρασε στο ματς και ο Γιορέντε για να βοηθήσει σε αυτή την προσπάθεια, όμως, η Γουέστ Χαμ ήταν εκείνη που έχασε δυο εξαιρετικές στιγμές στο τελευταίο δεκάλεπτο! Με το 1-0, που τελικά ήταν αρκετό, έγινε η πρώτη ομάδα που φεύγει νικήτρια από το νέο γήπεδο της Τότεναμ, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από 1,5 μήνα. Τεράστια ευκαιρία από τον Γιορέντε στο 94′, πάνω στη γραμμή ο Μπαλμπουένα έδιωξε την κεφαλιά!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τότεναμ: Γιορίς, Φόιτ, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Ντάιερ, Έρικσεν, Ρόους (77′ Γιάνσεν), Άλι (85′ Γουανιάμα), Λούκας Μόουρα (66′ Γιορέντε), Σον

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Φρέντρικς, Μπαλμπουένα, Ντιόπ, Μαζουακού, Ράις, Αντόνιο, Νομπλ (85′ Ογκμπόνα), Σνόντγκρας (77′ Ομπιάνγκ), Φελίπε Άντερσον, Αρναούτοβιτς (80′ Πέρεθ)