Premier League, Τότεναμ-Μάντσεστερ Σίτι 2-0: Special «σπιρούνια» για τίτλο

Λίγες ημέρες μετά το νέο συμβόλαιο του Πεπ με τη Σίτι και ο Μουρίνιο φρόντισε να του… χαλάσει τη διάθεση. Η Τότεναμ πέτυχε… special νίκη 2-0 επί της Μάντσεστερ, επέστρεψε στην κορυφή και άφησε τους «Πολίτες» με το χειρότερο ξεκίνημα στην εποχή του Γκουαρδιόλα (12 βαθμοί).

Oι Λονδρέζοι είχαν μόλις τέσσερις τελικές (δυο εντός στόχου), αλλά απέδειξαν πως ξέρουν τον τρόπο να παίρνουν αυτό που θέλουν.

Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να φανταστεί ο Ζοσέ Μουρίνιο, αφού στην πρώτη φάση του ματς η Τότεναμ βρήκε δίχτυα. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Ντομπελέ μοίρασε ιδανικά στον Σον, ο οποίος με άψογο πλασέ πέτυχε φέτος το 9ο του γκολ στην Premier League, αλλά και 5ο εναντίον του Πεπ. Το εντυπωσιακό πάντως είναι πως ο Ντομπελέ μετρά 3 ασίστ στη διοργάνωση, όλες απέναντι στη Σίτι και σε διαφορετικά ματς. Η Μάντσεστερ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 9′ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ζεσούς βρέθηκε φάτσα με το γκολ, αλλά ο Αλντερβάιρελντ με απίθανο κόψιμο κράτησε το μηδέν. Η Τότεναμ στη δεύτερη της φάση (13′) βρήκε πάλι δίχτυα, αλλά το γκολ του Κέιν ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Η Σίτι πήρε τον έλεγχο, η κατοχή άγγιξε 70%, αλλά δεν ήταν πειστική. Ελάχιστες βοήθειες από Μαχρέζ και Τόρες, ενώ τα λάθη στη μεσαία γραμμή ήταν αρκετά.

Στο 27′ οι «Πολίτες» στην πιο οργανωμένη επίθεση κατάφεραν να σκοράρουν, όταν από ασίστ του Ζεσούς, ο Λαπόρτ πέτυχε το 1-1. Ωστόσο, οι Λονδρέζοι δικαιώθηκαν με τις διαμαρτυρίες του, μιας και ο Ντιν με τη βοήθεια του VAR ακύρωσε το γκολ, αφού ο Βραζιλιάνος είχε κατεβάσει τη μπάλα με το χέρι. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα είχε το πάνω χέρι, αλλά όχι το πάθος για να κάνει αισθητή την παρουσία της στην αντίπαλη εστία. Ενα σουτ του Ζεσούς στο 41′ πέρασε άουτ.

Ιδιο σκηνικό και στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, με τη Σίτι να είναι έξω από την περιοχή του Γιορίς, αλλά να μη μπορεί να βρει χώρους για να γίνει απειλητική. Στο 65΄ ο Ζοσέ Μουρίνιο είχε έμπνευση. Έβγαλε τον Ντομπελέ (εξαιρετικός στο πρώτο ημίωρο του ματς), πέρασε τον Λο Σέλσο και δικαιώθηκε… 35 δευτερόλεπτα αργότερα.

Ο Μαχρέζ έκανε το λάθος, ο Κέιν με υπέροχη προσπάθεια και ασίστ βρήκε τον Αργεντίνο, ο οποίος με ιδανικό πλασέ πέτυχε το 2-0. Η Τότεναμ κράτησε εύκολα μέχρι το τέλος, κυκλοφορούσε σωστά τη μπάλα και η τρομερή παράδοση του Μουρίνιο συνεχίστηκε. Ναι, οι ομάδες του Πορτογάλου που κερδίζουν στο ημίχρονο δεν χάνουν στα τελευταία 147 ματς της Premier League. Μόλις μια ευκαιρία είχαν οι φιλοξενούμενοι μετά το δεύτερο γκολ που δέχθηκαν, αυτή του Ντίας στο 90’, αλλά ο Γιορίς έβγαλε εξαιρετικά!

Τότεναμ (Ζοσέ Μουρίνιο): Γιορίς, Αλντερβάιρελντ (81′ Αλντερβάιρελντ), Οριέ, Ρεγκιλόν, Σισοκό, Χόιμπιεργκ, Ντάιερ, Ντομπελέ (65′ Λο Σέλσο), Σον, Κέιν, Μπεγκβάιν (73′ Λούκας)

Μαν. Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Εντερσον, Γουόκερ, Κανσέλο, Λαπόρτ, Ντίας, Ντε Μπρόινε, Σίλβα (72′ Φόντεν), Ρόδρι, Μαχρέζ (72′ Στέρλινγκ), Ζεσούς, Τόρες