Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Προηγήθηκε με τον Μπεργκ αλλά ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός στη Μόσχα

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με θαυμάσια κεφαλιά του Μάρκους Μπεργκ, ωστόσο οι πράσινοι δεν κατάφεραν να αποσπάσουν την ισοπαλία, έστω, στην παγωμένη Μόσχα, γνωρίζοντας την ήττα από τη Ντυναμό με 2-1.

bergΟι παίκτες του Παναθηναϊκού στάθηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο του «Κίμκι Αρένα», αλλά η κακή αμυντική λειτουργία στο δεύτερο ημίχρονο τους στέρησε την ευκαιρία να φθάσουν σε μια επιτυχία στο Γιουρόπα Λιγκ.

Με δύο ευκαιρίες για τους Ρώσους ξεκίνησε το ματς -στη μια το πλασέ του Κουράνι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Κοτσόλη που πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια- για να έρθει η ώρα του Μπεργκ που σκόραρε με κεφαλιά στο 14′ μετά από σέντρα ακριβείας του Νάνο. Ο Μπαϊράμι είχε στο 42′ την μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του Παναθηναϊκού.

Η Ντυναμό στην επανάληψη έφτασε στην ανατροπή (με σουτ του Βενκέρ στο 55′ και του Ιόνοβ στο 61′).

Ντιναμό Μόσχας: Γκαμπούλοβ, Μπίτνερ, Σαμπά, Ντούγκλας, Ρότενμπεργκ, Βενκέρ, Ιόνοβ (81′ Τζούτζακ), Βαλμπιενά, Νομπόα, Ζιρκόβ (73′ Γιουσούποβ), Κουράνι (88′ Προυντνίκοβ).
Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Μπούρμπος (56′ Κουτρουμπής), Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Μέντες (86′ Πράνιτς), Λαγός, Δώνης, Μπαϊράμι, Πέτριτς, Μπεργκ (78′ Κλωναρίδης).